آموزش زبان

یوتیوب و یادگیری زبان‌های خارجی

یوتیوب
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

برای ما که در ایران زندگی می‌کنیم، متاسفانه وب‌سایت یوتیوب به سادگی قابل دسترس نیست و برای تماشای ویدئوهای این وب‌سایت اشتراک‌گذاری ویدئو، باید هزار راه نرفته را برویم. شاید به عقیده‌ی برخی، عدم دسترسی به ویدئوهای این وب‌سایت چندان مشکل‌ساز هم نباشد و در عین حال منفعتی هم داشته باشد، اما نباید از حق گذشت که امکانات فراوانی را هم از دست می‌دهیم.

آنچه در این پست از وبلاگ یک زبان جدید یک زندگی جدید است به آن اشاره می‌کنم، یکی از ویژگی‌های یوتیوب است که می‌تواند در یادگیری و تمرین زبان‌های خارجی به ما کمک کند؛ و آن هم امکان فعال کردن زیرنویس روی ویدئوهای مختلف است. ابتدا این ویژگی را نشان داده و سپس کمی درباره‌ی آن توضیح می‌دهم.

در تصویر زیر که از ویدئوی یکی از سخنرانی‌های تدکس گرفتم، دکمه‌ی فعال‌سازی زیرنویس را با دایره‌ی قرمزرنگی مشخص کرده‌ام. با فشردن این دکمه، زیرنویس فعال و یا غیرفعال می‌شود.

یوتیوب و زیرنویس‌های خودکار

یوتیوب این ویژگی را برای نخستین بار در شهریور سال ۱۳۸۵ معرفی کرد و ویژگی جدیدی به شمار نمی‌رود، ولی با گذشت سال‌ها و تکامل این قابلیت اکنون می‌توان آن را بسیار موثر دانست و استفاده‌های فراوانی ازش کرد.

همه‌ی ویدئوها از چنین امکانی برخوردار نیستند و پرواضح است تنها ویدئوهایی قابلیت پخش زیرنویس دارند که برایشان زیرنویس تهیه شده باشد. با این فرض که ویدئویی زیرنویس دارد، می‌توانید دکمه‌ی فعال‌سازی آن را در نوار ابزار نمایش‌گر ویدئو ببینید.

البته این پست با هدف استفاده از یوتیوب برای یادگیری و تمرین زبان‌های خارجی نوشته شده و جای بررسی تخصصیِ این قابلیت نیست، اما به اختصار اشاره کنم که برای ارائه‌ی زیرنویس در این وب‌سایت، گوگل تکنولوژیِ تشخیص صدای خودکار (ASR) خود را با سیستم زیرنویس یوتیوب ترکیب کرد تا به زیرنویس خودکار یا در اصطلاح auto-caps برسد.

گویا این تکنولوژی از همان الگوریتم‌های تشخیص صدای Google Voice استفاده می‌کند تا به صورت خودکار برای ویدئوها زیرنویس تهیه کند. (anewlanguageisanewlife.com)

البته در کنار این تکنولوژی که گوگل به کار می‌گیرد، بسیاری از زیرنویس‌ها هم توسط کاربران تهیه می‌شوند و شما هم می‌توانید با ورود به اکانت یوتیوب خود، برای ویدئوهایی که آپلود کرده‌اید، زیرنویس بنویسید.

این قابلیت علاوه بر اینکه برای فهم ویدئوهایی که به زبان‌های مختلف در یوتیوب یافت می‌شوند کمکمان می‌کند، برای افرادی که مشکل شنوایی هم دارند مفید است و کمک می‌کند ویدئوهای مورد علاقه یا نیازشان را تماشا کرده و متوجه شوند.

آیا تا به حال از این قابلیت یوتیوب استفاده کرده‌اید؟ دیدگاه خود را پایین همین صفحه، با من هم در میان بگذارید.

راستی! پیشنهاد می‌کنم در همین زمینه این پست‌ها را هم بخوانید:

زبان‌های خارجی را با گوگل بیاموزید
۳ افزونه مرورگر کروم برای تمرین انگلیسی
ویکی‌پدیای انگلیسی ساده برای راحت‌تر خواندن انگلیسی
تلگرام ابزاری برای یادگیری و تمرین زبان انگلیسی

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید