آموزش زبان

تلگرام ابزاری برای یادگیری و تمرین زبان انگلیسی

تلگرام - تصویر شاخص
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

این پست درباره‌ی استفاده‌ی مدرسین از اپ تلگرام برای آموزش و تمرین زبان‌های خارجی است. البته اگر زبان‌آموز هستید و کنجکاوید که بدانید چگونه می‌توان از این اپ برای تمرین و یادگیری بیشتر استفاده کرد هم این نوشته‌ی کاربردی را بخوانید و از همین امروز تلگرام را به ابزاری برای یادگیری تبدیل کنید.

زبان‌آموزان درست مثل همه، بیشتر وقتشان را صرف ارسال و دریافت پیام با واتس‌اپ و تلگرام و اسنپ‌چت و… می‌کنند.

حالا به جای اینکه این تکنولوژی را مانعی بر سر راه یادگیری بدانیم، می‌توانیم آن را به ابزار قدرتمندی برای کمک به زبان‌آموزان تبدیل کنیم تا مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنند و از آن مهم‌تر اینکه کنترل یادگیریشان را در دست بگیرند.

در این نوشته، نگاهی به اپِ تلگرام و چگونگی استفاده از آن برای افزایش کنترل زبان‌آموز بر فرایند یادگیری می‌اندازیم.

استفاده از تلگرام برای بهبود تلفظ

پیام‌رسان صوتی ویژگی نسبتاً جدیدی در تلگرام است و به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا با ضبطِ صوتیِ پاسخ‌هایشان، توانایی گفتاری و تلفظ خود را تقویت کنند.

با استفاده از این اپ می‌توانید با زبان‌آموزان به صورت شخصی ارتباط برقرار کنید، یا گفتگوهای گروهی ایجاد کنید و آنها را تشویق کنید تا به صدای یکدیگر گوش کنند و بازخورد بدهند.

تلگرام اپ فوق‌العاده‌ای برای تمرین تلفظ و لهجه به صورت آنلاین است، زیرا محیط کاربرپسندی دارد و زبان‌آموزان به راحتی می‌توانند تکالیف خود را تنها با کلیک روی دکمه‌ی میکروفون و شروع به صحبت ضبط کنند.

تلگرام وقتی فایده‌ی بیشتری دارد که خارج از کلاس و برای تمرین بیشتر و توسعه‌ی مهارت‌ها به کار گرفته شود. گفتگوهای تلگرامی به زبان‌آموزان کمک می‌کنند تا مستقل بشوند؛ یعنی به اشتباهات خودشان توجه کرده و آنها را تصحیح کنند.

تکلیف در خانه‌ی تلگرام برای زبان‌آموزان

این تکلیف در خانه‌ای است که می‌توانید برای تمرین تلفظ، به زبان‌آموزانتان بدهید:

۱. متنی ۱۵۰ واژه‌ای را چندین بار با صدای بلند بخوانید تا بتوانید زیر یک دقیقه تمامش کنید. آن را ضبط کرده و از طریق گفتگوی صوتی تلگرام برای معلم بفرستید.

۲. به بازخورد هم‌کلاسی‌ها یا معلمتان خوب گوش کنید. بعد هم بیشتر تمرین کنید. برای مثال، واژه‌ها و عبارت‌هایی که به تمرین بیشتر نیاز دارند را تکرار کنید.

۳. تمرین‌های تکمیلی معلم را خوانده و باز هم ضبط کنید.

۴. به بازخوردهای بیشتری گوش کرده و سپس نسخه‌ی نهاییِ ضبط صدایتان را ارسال کنید.

راهنمای تصویری چگونگی ضبط صدا با تلگرام

استفاده از تلگرام برای تقویت مهارت گفتاری و ارائه‌ها

ممکن است زبان‌آموزان برای تمرین مکالمه، در کلاس فرصت نسبتاً کافی داشته باشند، اما وقتی نوبت به ارائه‌ها یا مونولوگ‌های کوتاه می‌رسد، هرگز فرصت کافی برای همه وجود ندارد.

اما زبان‌آموزان شما می‌توانند این تمرین را با ویژگی گفتگوهای صوتی در تلگرام انجام دهند. با این کار، هم در زمان صرفه‌جویی می‌شود و هم استقلال زبان‌آموز را تقویت می‌کنید.

اینها قوانینی هستند که باید در ذهن داشته باشید: (anewlanguageisanewlife.com)

۱. زبان‌آموزان را تشویق کنید تا ارائه یا مونولوگ خود را چندین بار تکرار کنند تا نسخه‌ی نهایی دقیقاً همان مقداری باشد که شما می‌خواهید؛ برای مثال ۳۰ یا ۶۰ ثانیه.

۲. بازخورد ساده‌ای ارائه کنید. تک تکِ اشتباهات را تصحیح نکنید، بلکه به نکات کلی اشاره کنید.

۳. زبان‌آموزان را تشویق کنید تا به بازخوردها گوش کرده و با توجه به توصیه‌های شما، تکلیفشان را دوباره انجام دهند.

فعالیت نمونه با استفاده از تلگرام

صحبت درباره‌ی طبیعت و محیط زیست (مناسب برای سطوح بالاتر از متوسط)

از زبان‌آموزان بخواهید درباره‌ی مشکلی زیست‌محیطی صحبت کنند. آنها باید بگویند این مشکل چیست، چرا به وجود آمده، چگونه می‌توان آن را حل کرد، آیا در آینده‌ی نزدیک حل می‌شود یا نه، و چرا.

پیش از آنکه شروع کنند، می‌توانند نگاهی به واژه‌های کاربردی این حوزه بیندازند. حالا باید:

۱. پانزده واژه یا عبارت را انتخاب کرده و ببینند چگونه می‌توان از آنها استفاده کرد.

۲. تلفظشان را با استفاده از دیکشنری چک کنند.

۳. صحبت با استفاده از این واژه‌ها را سه تا پنج مرتبه تمرین کنند تا ارائه‌شان یک دقیقه‌ای شود.

۴. آن را روی تلگرام ضبط کرده و ارسال کنند.

وقتی برای زبان‌آموزان خود فرصتی فراهم می‌کنید تا شنیده شوند و در ضمن خودشان اشتباهات خود را کشف و تصحیح کنند، بیشتر و بیشتر انگیزه می‌یابند و کنترل بیشتری روی یادگیری به دست می‌آورند.

اگر شما هم از تلگرام و سایر اپ‌ها و برنامه‌های ارتباطی برای آموزش، یادگیری یا تمرین زبان‌های خارجی استفاده می‌کنید، تجربه‌های خود را پایین همین صفحه با من و سایر خوانندگان این وبلاگ در میان بگذارید.

منبع مورد استفاده: britishcouncil.org

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید