آموزش زبان

ویکی‌پدیای انگلیسی ساده برای راحت‌تر خواندن انگلیسی

ویکی‌پدیای انگلیسی ساده
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

ویکی‌پدیای انگلیسی ساده: همه‌ی ما ویکی‌پدیا را به خوبی می‌شناسیم و چه بسا روزی چندین بار به آن رجوع می‌کنیم. معمولا تا وقتی صفحه‌ی مورد نظر را در ویکی‌پدیای فارسی بیابیم، به آن مراجعه می‌کنیم و اگر نه، انگلیسی؛ و از شما چه پنهان، بنده چند باری مجبور شده‌ام در نبود یا ضعف صفحه‌ی انگلیسی، به زبان‌های دیگر مراجعه کنم و بعد هم آن زبان دیگر را با کمک مترجم گوگل، به انگلیسی برگردانم تا کمی از مطلب را متوجه شوم!

صد البته که گسترده‌ترین زبان در ویکی‌پدیا، انگلیسی است که بیشترین و کامل‌ترین صفحات را دارد، ولی برای منِ زبان‌آموز که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستم، گاهی برخی از متن‌ها بسیار سنگین و پیچیده هستند و فهم جملات انگلیسی به چالش تبدیل می‌شود، چه برسد به درک مفهوم مطلب.

اینجاست که Simple English Wikipedia وارد میدان می‌شود. ویکی‌پدیای انگلیسی ساده یکی از فرهنگ‌نامه‌های ویکی‌پدیا است که برای نوشتن مقالات آن، از جملات کوتاه‌تر و واژه‌ها و دستور زبان ساده‌تری نسبت به ویکی‌پدیای انگلیسی استفاده می‌شود.

به نوشته‌ی صفحه‌ی خود این زبان در ویکی‌پدیای انگلیسی ساده، این زبان برای افرادی است که نیازهای متفاوتی دارند. مانند:

 • دانش‌آموزان
 • کودکان
 • بزرگسالانی که در یادگیری یا خواندن مشکل دارند
 • کسانی که در حال یادگیری انگلیسی هستند
 • و کسانی که می‌خواهند با جملات ساده، مسائل دشوار یا موضوعاتی که چیزی درباره‌اش نمی‌دانند را بفهمند

به نوشته‌ی ویکی‌پدیای انگلیسی ساده، وقتی این ویکی‌پدیا در سال ۱۳۸۲ آغاز به کار کرد، ویکی‌پدیای انگلیسی ۱۵۰۰۰۰ مقاله داشت، و هفت ویکی‌پدیا به زبان‌های دیگر هم بودند که بیش از ۱۵۰۰۰ مقاله داشتند. پس، از آنجا که ویکی‌پدیاهای دیگر آن همه مقاله داشتند، ویرایشگران این ویکی‌پدیا، مقالات را از ویکی‌پدیاهای دیگر گرفته و آنها را ساده می‌کردند؛ یعنی معمولا مقالات این ویکی‌پدیا جدید نیستند.

اکنون ویکی‌پدیای انگلیسی ساده، با بیش از ۱۲۰۰۰۰ مقاله، از نظر بزرگی، پنجاه و دومین ویکی‌پدیا است.

ویکی‌پدیای انگلیسی ساده در فهرست زبان‌های ویکی‌پدیا

خواندن به انگلیسی ساده، روش خوبی برای فهم مقالات دشوارِ ویکی‌پدیای انگلیسی معمولی است. اگر کسی نتواند مطلبی را به انگلیسی معمولی متوجه بشود، می‌تواند مقاله‌ی انگلیسی ساده را بخواند.

بسیاری از مقاله‌های این ویکی‌پدیا، کوتاه‌تر از مقالات مشابه در ویکی‌پدیای انگلیسی هستند. البته صفحاتی که درباره‌ي موضوعات فنی و تخصصی هستند، ناگزیر از اصطلاحاتی استفاده می‌کنند که ساده نیستند، اما ویرایشگرهای این ویکی‌پدیا تلاش می‌کنند این اصطلاحات را به شیوه‌ی ساده‌ای بنویسند تا برای همه قابل فهم باشند.

بیشتر جملات ویکی‌پدیای انگلیسی ساده، با استفاده از ابتدایی‌ترین شکل جمله در انگلیسی نوشته می‌شوند؛ یعنی: فاعل+فعل+مفعول.

این پاراگراف درباره‌ی اساطیر یونانی از ویکی‌پدیای انگلیسی ساده را بخوانید:

The gods and goddesses in Greek mythology have special parts in the world. For instance, Zeus is the god of the sky, Poseidon is the god of the sea and Hephaestus is the god of fire. They can make themselves invisible to humans and move to any place in a very short amount of time. The gods and goddesses also never get sick and can only be hurt by very unusual causes. This is called being immortal. The king of the gods was Zeus, who lived with the other gods on top of Mt. Olympus in Greece. The gods were children of the Titans such as Kronos and Rhea.a

با واژه‌های (تا جای ممکن) ابتدایی و ساختاری ساده این مفهوم نه چندان ساده را توضیح می‌دهد. (anewlanguageisanewlife.com)

پس ما هم می‌توانیم تا جای ممکن از ویکی‌پدیای انگلیسی ساده استفاده کنیم تا هم درباره‌ی مطلب موردنظر اطلاعات کسب کرده و هم مهارت درک مطلب و خوانداری انگلیسی خود را تقویت کنیم.

آیا شما تا به حال از این ویکی‌پدیا استفاده کرده‌اید؟

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

6 دیدگاه

 • کار بسیار خوبی است. اگر می شد تلفظ کلمه ها نیز به نوعی سوار کلمات می شد خیلی بهتر می شد. مثل تقریبا نارسیس

 • اقا واقعا خیلی دمت گرم من چند تا از مقاله هاتون رو خوندم و حتما استفاده میکنم؛ اگه یک مقاله هم پیرامون پادکست های آموزشی که محور شنیداری دارن بزارید که عالیه

  • درود بر علی آقای عزیز!
   چقدر پرانرژی! حتما سعی می‌کنم در اولین فرصت مطلب جامع و کاملی در مورد پادکست‌ها بنویسم. تا اون موقع، پیشنهاد می‌کنم نگاهی به این مقاله بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید