فراگیری زبان دوم

۵ تمرین فوق موثر برای تسلط بر مکالمه انگلیسی

تسلط بر مکالمه انگلیسی
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

سال‌هاست که همه‌ی ما دنبال تقویت مهارت speaking و تسلط بر مکالمه انگلیسی هستیم. بعضی به این مهارت نیاز داریم و بعضی هم به خاطر علاقه‌ی شخصی آن را دنبال می‌کنیم. این نیاز یا علاقه باعث شده هر چند وقت یک بار هم به دام تبلیغاتی بیفتیم که با شعار کشف راه جدید یادگیری زبان انگلیسی (!) برای ما طراحی شده‌اند.

اما پاسخ تمام پرسش‌ها درباره‌ی چگونگی یادگیری زبان جدید و تسلط بر مکالمه انگلیسی و مهارت گفتاری و… در ضرب‌المثلی قدیمی نهفته است:

کار نیکو کردن از پر کردن است

اگر می‌خواهید زبان جدیدی را به عنوان زبان خارجی بیاموزید، اگر می‌خواهید مهارت speaking خود را تقویت کنید، اگر می‌خواهید تسلط بر مکالمه انگلیسی را تجربه کنید، تنها راه تمرین است. تمرین و تمرین و باز هم تمرین.

اما چطور با هدف تسلط بر مکالمه انگلیسی باید تمرین کرد؟

در این پست از وبلاگ یک زبان جدید یک زندگی جدید است، با پنج تمرین بسیار تاثیرگذار برای تقویت و تسلط بر مکالمه انگلیسی و مهارت speaking آشنا می‌شوید که قبلاً امتحان خودشان را پس داده‌اند.

پیش از خواندن این تمرین‌ها، سه نکته را باید بدانید:

الف. کسی که همه‌ی این تمرین‌ها را در طول روز و به دفعات انجام دهد، مسلماً نتیجه‌ی بسیار بهتری خواهد گرفت و چه بسا طی چند هفته می‌تواند به سادگی انگلیسی صحبت کند؛ اما اگر فرصت ندارید، یا اگر احساس می‌کنید در ابتدا باید قدم‌های کوچکی بردارید، چند تمرین را که برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید و با چند دقیقه در روز شروع کنید.

ب. این تمرین‌ها ویژه‌ی سطح خاصی نیستند. شما چه زبان‌آموزی مبتدی باشید که همین امروز شروع به یادگیری کرده‌اید و چه خود را در سطح پیشرفته بدانید، این تمرین‌ها برایتان بسیار مفید هستند. البته از نظر سنی، مناسب سنین بزرگسال هستند و برای کودکان و نوجوانان، کاربرد چندانی ندارند.

ج. من این تمرین‌ها را با تمرکز بیشتر روی یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی نوشته‌ام، ولی شما می‌توانید برای یادگیری زبان فرانسوی، آلمانی، کره‌ای، سواحیلی یا هر زبان دیگری هم آنها را به کار بگیرید.

۱. برچسب بزنید

استیکی نوت

یکی از تمرین‌های جالب و در عین حال موثری که بسیاری از زبان‌آموزهای درجه یک تجربه کرده‌اند، برچسب زدن روی در و دیوار خانه است. منظورم از برچسب، همان برگه‌های یادداشت چسبی (استیکی نوت) هستند که همین الآن هم بسیاری از شما روی میزتان دارید.

روی یک برگه بنویسید door و آن را روی در اتاق یا خانه بچسبانید. روی برگه‌ی دیگر بنویسید carpet و آن را روی فرش بچسبانید. روی برگه‌ی دیگر بنویسید brother و آن را روی پیشانی برادرتان نصب کنید 🙂 خلاصه هر چیزی که در منزل یا اتاق خود دارید برچسب بزنید.

همین‌طور که در اتاق یا خانه راه می‌روید، و چشمتان به وسایل مختلف می‌خورد یا با آنها سروکار دارید، معادل آنها در زبان انگلیسی را هم می‌بینید. یعنی زبان را تا حدودی از شکل تئوری و کتابی خارج می‌کنید و با زندگی روزمره گره می‌زنید.

برخی پیشنهاد می‌دهند فقط به برچسب زدن نام وسایل اکتفا نکنید، بلکه برچسب‌های جداگانه‌ای هم برای افعال مرتبط با آن وسیله بنویسید و آنها را هم در کنار برچسب نام بچسبانید. برای مثال برچسب door را روی در اتاق زده‌اید؛ روی یک برگه هم بنویسید open و روی برگه‌ی دیگری بنویسید close و آنها را هم روی در بچسبانید. این‌طوری وقتی چشم‌تان به واژه‌ی معادل می‌افتد، افعال مرتبط با آن را هم در ذهن مرور می‌کنید.

در همین رابطه این نوشته را هم بخوانید: برای یادگیری زبان جدید زندگی کن و برچسب بزن!

۲. با خودتان صحبت کنید

گفتگو با خود

اولین تمرین برای تسلط بر مکالمه انگلیسی مکالمه به زبان انگلیسی است. اگر هدفتان صحبت کردن است، با خواندن دستور زبان و تست زدن و حفظ لغات دیکشنری به جایی نمی‌رسید. باید صحبت کنید. اما اگر کسی را ندارید که با او تمرین کنید چه؟!

یک صندلی جلوی خودتان بگذارید و تصور کنید کسی روی آن نشسته است. هر کسی را که دوست دارید تصور کنید. اصلا تصور کنید جیم کری جلویتان نشسته است. حالا شروع به گفتگو کنید.

اگر تازه‌کار هستید و هنوز مواد زبانی زیادی در ذهن ندارید، از ساده‌ترین عبارات شروع کنید. عبارت‌هایی مثل Hello و How are you و هر بار تلاش کنید یک یا دو عبارت به دانسته‌هایتان اضافه کرده و در گفتگوهایتان استفاده کنید.

من صندلی را پیشنهاد دادم، ولی می‌توانید جلوی آینه هم بایستید. اصلا با آبمیوه‌گیری صحبت کنید. خلاصه اینکه صحبت کنید، با صدای بلند و با هر آنچه در ذهن دارید.

یادتان باشد در ذهن‌تان صحبت نکنید. بلکه با صدای بلند صحبت کنید، طوری که حداقل خودتان صدا را بشنوید. همه‌ی ما وقتی در ذهنمان حرف می‌زنیم، بسیار شیوا و بلیغ به نظر می‌رسد. ولی مشکل از جایی آغاز می‌شود که با کسی صحبت می‌کنیم یا در جمع لب به سخن باز می‌کنیم. آن موقع است که می‌بینیم حتی به زبان مادری هم چندان شیوا و بلیغ حرف نمی‌زنیم. پس با صدایی صحبت کنید که خودتان بشنوید.

با اجرای این تمرین، ضمن اینکه صحبت به انگلیسی را تمرین می‌کنید، به علت اینکه شخصی حقیقی روبرویتان نایستاده، ار اعتمادبه‌نفس بیشتری هم برخوردار خواهید بود. ناگفته پیداست که کم کم و همین‌طور که مهارت صحبت به انگلیسی را در خودتان تقویت می‌کنید، باید وارد گفتگو با آدم‌های واقعی شوید.

در همین رابطه این نوشته را هم بخوانید: مکالمه‌ی انگلیسی به روش مهران مدیری

۳. صدای خود را ضبط کنید

ضبط صدا

همه‌ی ما در فرآیند یادگیری زبان جدید، ناگزیر اشتباه می‌کنیم. اما چگونه می‌توان این اشتباهات را به‌ویژه در زمینه‌ی صحبت و تلفظ تصحیح کرد؟ اینجاست که ضبط صدا، هم تمرین خوبی محسوب می‌شود و هم مانند مصحح عمل می‌کند.

فایلی صوتی تهیه کرده و مدام به آن گوش کنید. این فایل می‌تواند بخشی از خبر، داستانی کوتاه، یا پادکستی درباره‌ی زندگی روزمره باشد؛ مهم این است که به زبان موردنظرتان باشد. سپس همان متن را با صدای خودتان ضبط کرده و به تفاوت‌های بین صدای خودتان با فایل اصلی توجه کنید.

تکرار می‌کنم که باید علاوه بر ضبط و گوش دادن به صدای خودتان، آن را با فایل اصلی که توسط شخصی انگلیسی‌زبان گفته یا خوانده شده مقایسه کنید. این مقایسه تاثیر فوق‌العاده‌ای روی مهارت گفتاری شما خواهد گذاشت.

وقتی این فرآیند ضبط صدا و گوش کردن به آن و مقایسه‌اش با فایل اصلی را مدام تکرار کنید، باعث می‌شود اشتباهات خود را تشخیص داده و آنها را تصحیح کنید. علاوه بر اشتباهاتی که متوجه‌شان شده و تصحیح می‌کنید، ضمیر ناخودآگاهتان هم به کار می‌افتد و توانایی‌تان در مهارت گفتاری را بهبود می‌بخشد.

در همین رابطه این نوشته را هم بخوانید: راهنمای جامع یادگیری زبان جدید با گوش کردن به رادیو

۴. با صدای بلند کتاب بخوانید

خواندن کتاب

شاید در نگاه اول، خواندن کتاب تاثیری روی مهارت گفتاری نداشته باشد، اما به شیوه‌ای که در ادامه می‌گویم، خواندن کتاب‌های انگلیسی‌زبان می‌تواند روی مهارت گفتاری تاثیر خوبی بگذارد.

کتاب، روزنامه، مجله یا متنی به زبان انگلیسی تهیه کنید و آن را با صدای بلند بخوانید. منظورم از صدای بلند، آن‌قدر بلند است که خودتان صدایتان را بشنوید. این تمرین را هم‌چون تمرین‌های دیگر در بازه‌های زمانی مشخص و به دفعات در روز تکرار کنید.

به جملاتی که می‌خوانید دقت کنید و سرسری نگذرید، ولی از طرفی لازم نیست معنی و مفهوم همه‌ی کلمات و جملات را هم متوجه شوید. هدف خواندن است، نه فهمیدن (anewlanguageisanewlife.com)

وقتی متنی را با صدای بلند برای خود می‌خوانید، در حقیقت مشغول گوش کردن به زبان انگلیسی هستید. این کار باعث می‌شود علاوه بر تقویت مهارت گفتاری و تمرین تلفظ‌ها، ضمیر ناخودآگاهتان هم اشتباهاتی که مرتکب می‌شوید را به مرور تصحیح کند.

در همین رابطه این نوشته را هم بخوانید: لطفاً به زبان انگلیسی گیر ندهید!

۵. با تلویزیون گفتگو کنید

گفتگو با تلویزیون

بهانه‌ی بسیاری از کسانی که تمرین مهارت گفتاری انجام نمی‌دهند، نداشتن همراهی است که بتوانند با او صحبت کنند. تمرین‌هایی که در این پست برای شما توضیح دادم، می‌توانند خلاء وجود یک همراه درجه یک برای تمرین مهارت گفتاری را پر کنند؛ به خصوص این تمرین که خالی از جذابیت هم نیست.

فیلمی را در دستگاه پخش یا کامپیوترتان بگذارید و تماشا کنید. هر وقت یکی از شخصیت‌ها چیزی از دیگری پرسید یا جمله‌ای گفت، دکمه‌ی pause را بزنید و به جای طرف مقابل پاسخ دهید. اصلا به این روش، می‌توانید با واشینگتن و کروز و جولی انگلیسی تمرین کنید! بعد هم play را بزنید و به پاسخ شخصیت داخل فیلم دقت کرده و آن را تکرار کنید.

به این روش، همراهی همیشگی دارید که هر زمان اراده کنید، می‌توانید با او گفتگو کنید.

در همین رابطه این نوشته را هم بخوانید: ۷ ترفند برای یادگیری زبان به شیوه‌ی بزرگان

اینها ۵ پیشنهاد بنده برای تسلط بر مکالمه انگلیسی هستند. آیا شما هم تمرین موثری می‌شناسید که با بنده و سایر خوانندگان این وبلاگ در میان بگذارید؟ آیا اصلاً به نظرتان این تمرین‌ها می‌توانند تاثیر خوبی داشته باشند؟

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید