دنیای زبان

۵ نکته جالب درباره زبان انگلیسی

۵ نکته جالب
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

پیش از این چندین پست با موضوع نکته‌هایی از زبان انگلیسی در این وبلاگ خوانده‌اید. این پست هم با عنوان ۵ نکته جالب درباره زبان انگلیسی، دربردارنده‌ی نکته‌هایی است که شاید تا امروز نمی‌دانستید. خواندن و فهمیدن این نکته‌های کوچک، شاید کمکی به یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم نکنند، اما به عنوان زنگ تفریح و قسمت جذاب‌تر فرآیند یادگیری می‌توانند مورد توجه قرار بگیرند و خواندن‌شان خالی از لطف نیست. این شما و این هم ۵ نکته جالب درباره‌ی زبان انگلیسی:

۱. پانگرام

حروف‌جمع یا پانگرام (pangram) جمله‌ای است که همه‌ی حروف موجود در یک زبان را در خود دارد. چنین جملاتی معمولاً برای امتحان کیبوردها و تجهیزات نگارشی و گاهی اوقات هم برای امتحان مهارت تایپیست‌ها استفاده می‌شوند.
معروف‌ترین پانگرام زبان انگلیسی که همه‌ی حروف این زبان را در خود جای داده، این است:

The quick brown fox jumps over the lazy dog.

۲. کراچ ورد

برخی کلمات را بدون آنکه معنی یا ارزشی به جمله اضافه کنند، مدام استفاده می‌کنیم. برای مثال به این عبارات دقت کنید:

Then I was like, OMG, then like, he went there, and like…

در اینجا کلمه‌ی like مدام استفاده می‌شود، ولی هیچ معنای خاصی به جمله اضافه نمی‌کند. چنین کلمه‌ای را در انگلیسی crutch word می‌گویند. این کلمات معمولاً برای به دست آوردن وقت و ایجاد فرصت فکر کردن و شاید هم تاکید بیشتر استفاده می‌شوند. کلمات بسیار دیگری هم در انگلیسی هستند که crutch word محسوب می‌شوند؛ مثل actually و honestly و basically.

۳. امبیگرام

برخی کلمات هستند که وقتی آنها را سر و ته می‌کنیم، باز هم به همان صورت اولیه نوشته و خوانده می‌شوند. به این کلمات متقارن‌نما یا امبیگرام (ambigram) می‌گویند. مثلا در انگلیسی کلمه‌ی swims یک متقارن‌نماست. وقتی آن را سر و ته می‌کنیم، باز هم swims خوانده می‌شود.

۴. گوست ورد

از سال ۱۹۳۲ تا ۱۹۴۰ میلادی، کلمه‌ای در دیکشنری انگلیسی بود که هیچ معنای خاصی نداشت. کلمه‌ی dord به علت یک اشتباه چاپی در دیکشنری جای گرفت و بعدها هم به ghost word معروف شد. البته برخی هم عقیده دارند این کلمه‌ی بی‌معنی اضافه شده بود تا در صورت کپی‌برداری از کتاب، متوجه شوند.

۵. طولانی‌ترین‌ها

طولانی‌ترین کلمه‌ی انگلیسی که هیچ حرفی در آن تکرار نمی‌شود:

uncopyrightable

طولانی‌ترین کلمه‌ی انگلیسی که ۴۵ حرف دارد و یک نوع بیماری ریوی است:

pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis

طولانی‌ترین کلمه‌ی انگلیسی که هیچ حرف صداداری ندارد:

rhythm

یکی از طولانی‌ترین کلمات انگلیسی که حروفش به ترتیب حروف الفبای انگلیسی هستند:

almost

طولانی‌ترین کلمه‌ی انگلیسی که حروفش به ترتیب از آخر به اول الفبای انگلیسی می‌آیند:

spoonfeed

به ردیف بالایی حروف روی کیبوردتان نگاه کنید. طولانی‌ترین کلمه‌ی انگلیسی که می‌توان با این حروف نوشت چیست؟

typewriter

البته چند کلمه‌ی دیگر هم داریم که نسبت به typewriter رواج کمتری دارند؛ مثل perpetuity و repertoire و proprietor.

این ۵ نکته جالب را خواندید. کدام‌ها را از قبل می‌دانستید؟ آیا شما هم نکته‌ای شبیه به اینها می‌دانید؟ پایین همین صفحه، با من و دیگر خوانندگان این وبلاگ در میان بگذارید.

منابع مورد استفاده برای نگارش این مطلب: grammarly و blommsbury و lingoda و EnglishClub و Huffington Post و BuzzFeed و WordDive

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید