فراگیری زبان دوم

۱۰ روش کمک به کودکان برای یادگیری انگلیسی در خانه (قسمت دوم)

کمک به کودکان
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

کمک به کودکان برای یادگیری انگلیسی در خانه: در قسمت قبلی این پست گفتم که بسیاری از والدین می‌خواهند فرزندانشان از سنین خردسالی انگلیسی بیاموزند و معتقدند هر قدر هم زودتر شروع به یادگیری کنند، بهتر است، چون می‌توانند در این دنیای جهانی شدن، از هم‌سن و سال‌هایشان پیشی بگیرند.

کلاس‌ها و دوره‌ها و ابزارهای آموزشی فراوانی وجود دارند که مخصوص کودکان خردسال طراحی شده‌اند، اما به عقیده‌ی سارا رید (Sarah Reid) نویسنده‌ی این مقاله که بنده آن را ترجمه کرده و تقدیم شما می‌کنم، مهم‌ترین عامل موفقیت کودک در یادگیری انگلیسی، در هر سنی که باشد، علاقه و تشویق پدر و مادرش است.

اما پدر و مادر به‌جز ثبت‌نام در دوره‌های خوب آموزشی و تشویق‌های معمول، چه کارهایی دیگری می‌توانند انجام دهند تا در فرآیند یادگیری انگلیسی به فرزندشان کمک بیشتری کنند؟

در این پست و پست قبلی، ده توصیه‌ی مهم، از زبان مدرسین کارآزموده را می‌خوانید.

۶. حیله‌گر شوید

حیله‌گر شوید

بچه‌ها از هر فرصتی برای کثیف‌کاری استقبال می‌کنند. بریدن و چسبوندن و رنگ کردن و… آنها عاشق این کارها هستند. این فرصت را به آنها بدهید، اما به انگلیسی. لازم نیست این فعالیت حتماً درباره‌ی انگلیسی باشد، بلکه می‌توان از انگلیسی برای اجرای فعالیت استفاده کرد. عبارت‌های ساده‌ای مثل اینها را به کار ببرید:

Could you pass me the glue, please?
Thank you
Why don’t you paint a picture?
Can you help me tidy up?

عبارت‌های این‌چنینی، مفیدترین مواد زبانی هستند که می‌توانید به کودکتان بیاموزید. اگر خودتان هم انگلیسی زیادی بلد نیستید، می‌توانید موقع مثلاً پخت کیک، از عبارت‌های موجود در دستور تهیه‌های صوتی یا نوشتاری استفاده کنید. به این صورت، از همان انگلیسی روزمره‌ای استفاده می‌کنید که مدرسین زبان در کلاس به کار می‌برند. در نتیجه فرزندتان را آماده‌ی چیزهایی می‌کنید که در کلاس و مدرسه خواهد شنید.

۷. با هم شعر بخوانید

 با هم شعر بخوانید

اگر هم خودتان نمی‌توانید بخوانید، از فایل‌های صوتی و تصویری استفاده کنید.

کودکان پس از چند بار گوش کردن به یک ترانه یا لالایی، سریع شروع به زمزمه کرده و با خواننده هم‌خوانی می‌کنند. بعد هم کم‌کم کلمات بیشتر و بیشتری را کنار هم قرار می‌دهند. موسیقی و ریتم به بچه‌ها کمک می‌کنند تا از جملات و لحن و ریتم و… به شیوه‌ای استفاده کنند و اصلاً اعتماد به نفسی پیدا کنند که اگر تلاش می‌کردیم صراحتاً این قابلیت‌های زبانی را به آنها آموزش دهیم،‌ موفق نمی‌شدیم.

از طریق موسیقی، حتی می‌توانیم بچه‌ها را با ساختارهای بسیار دشوار زبانی هم آشنا کنیم. برای مثال:

If you’re happy and you know it, clap your hands.

این جمله ساختار گرامری واقعاً پیچیده‌ای دارد که اگر بخواهیم آن را آموزش دهیم، برای کودک خردسال فوق‌العاده دشوار و چالش‌برانگیز خواهد بود. از سوی دیگر، موسیقی هر کاری را بدون فشار و تحمیل برایمان انجام می‌دهد و مواد آموزشی را به شکلی برای کودکان فراهم می‌کند که به راحتی قابل تشخیص باشند.

شاید بعدها و در اوایل دوره‌ی نوجوانی، وقتی کودکان شروع به یادگیری بیشتر درباره‌ی دستور زبان کردند، این ترانه‌ها به ذهنشان باز گردند و به آنها کمک کنند تا احساس اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ساختارهایی که می‌آموزند داشته باشند.

۸. پلی‌استیشن را روی زبان انگلیسی تنظیم کنید

پلی‌استیشن را روی زبان انگلیسی تنظیم کنید

هر ابزار تکنولوژیکی که در اختیار داریم، زبان‌های مختلفی را پشتیبانی می‌کند. در ضمن همان‌طور که می‌دانید، یکی از اصلی‌ترین روش‌های توسعه‌ی زبان، تکرار است. وقتی برای تلویزیون و آی‌پد و لپ‌تاپ و موبایل از زبان انگلیسی استفاده می‌کنید، هر بار که فرزندتان شما را می‌بیند که به دنبال چیزی می‌گردید یا خودش تلاشی در این جهت می‌کند، انگلیسی را در زمینه‌ای طبیعی خواهد دید.

امروزه، قبل از آنکه بچه‌ها خواندن و نوشتن بیاموزند، اغلب با تبلت و گوشی‌های هوشمند آشنایی کامل دارند. آشنایی با عبارت‌هایی مانند password و log-on و choose و press و game over می‌تواند نقطه‌ی شروع مفیدی باشد.

۹. دوستان انگلیسی‌زبان را به خانه دعوت کنید

دوستان انگلیسی‌زبان را به خانه دعوت کنید

همه‌ی ما فارغ از سن و سالمان، وقتی مجبوریم، از زبانی دیگر استفاده می‌کنیم. من که در یک خانواده‌ی دو زبانه بزرگ شدم، می‌دانستم که باید حداقل تلاش کنم تا با عمه‌ها و عموهایم به ایتالیایی صحبت کنم. آنها اصلاً انگلیسی نمی‌دانستند. اما با مادر و مادربزرگ ایتالیایی‌زبانم، انگلیسی صحبت می‌کردم. وقتی پیش آنها بودم، نیازی نبود برای برقراری ارتباط حتماً ایتالیایی صحبت کنم. (anewlanguageisanewlife.com)

اکنون همین شرایط را در دو فرزند خردسال دوستم می‌بینم که اگر چه زبانشان اسپانیایی است، اما با من همیشه انگلیسی صحبت می‌کنند. با این حال، با دوست اسکاتلندی من فقط اسپانیایی صحبت می‌کنند چون می‌دانند که او این زبان را می‌فهمد.

برای کمک به کودکان خود در یادگیری زبان، دوستان انگلیسی‌زبانتان یا کسانی که به انگلیسی تسلط خوبی دارند را دعوت کنید. برای فرزندانتان بسیار مفید است.

۱۰. صبور باشید

صبور باشید

اگر فرزندتان مدام اشتباه می‌کند یا اینکه سریعاً شروع به صحبت به انگلیسی نمی‌کند، نگران نشوید. در طی فرآیند زبان‌آموزی، مغز باید رمزگشایی و الگویابی کند. تولید زبان معمولاً پس از یک دوره‌ی طولانی گوش کردن و فکر کردن آغاز می‌شود.

شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه بچه‌هایی که یک دفعه در معرض چندین زبان مختلف قرار می‌گیرند، کمی زمان بیشتری نیاز دارند تا همه‌ی اطلاعات را در جای خود قرار دهند. بنابراین شاید در مدرسه، کودکی که در حال یادگیری اطلاعاتی جدید به زبان سوم یا احتمالا چهارمش است، کمی عقب‌تر از کودکی که همان اطلاعات جدید را به زبان اول و تنها زبانش می‌آموزد به نظر برسد.

راستش چند وقت پیش یکی از دوستان گفت معلم دختر دوزبانه‌ی پنج ساله‌اش از اینکه او در کلاس بلند بلند نمی‌خواند حسابی ناامید شده است. وقتی از دخترش پرسیدیم که چرا این کار را نمی‌کند، گفت دوست ندارد، چون می‌داند که املا و صداها در انگلیسی و اسپانیایی تفاوت دارند و نمی‌خواهد مرتکب اشتباه شود.
به نظر من این بچه واقعاً باهوش آمد!

نگران نباشید. بچه‌ی چندزبانه هم به زودی بدون هیچ کمکی خودش را می‌رساند و شواهد بسیاری وجود دارند مبنی بر اینکه در زندگی آینده، توانایی صحبت به بیشتر از یک زبان، به تقویت حافظه هم کمک می‌کند.

این نوشته را با عنوان ۱۰ روش کمک به کودکان برای یادگیری انگلیسی در خانه خواندید. نظر شما چیست؟ آیا شما هم تجربه‌ای در زمینه‌ی کمک به کودکان برای یادگیری زبان‌های خارجی دارید که با من و سایر خواننده‌های این وبلاگ در میان بگذارید؟

قسمت اول ۱۰ روش کمک به کودکان برای یادگیری انگلیسی در خانه را اینجا بخوانید.

منبع مورد استفاده: Voices

در این نوشته از هنر این عکاسان (به ترتیب از بالا به پایین) استفاده شده است: U.S. Army و Angel Van Dam و Proggie و Robert Stokkers و Ann Larie Valentine و Luke

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید