فراگیری زبان دوم

۱۰ روش کمک به کودکان برای یادگیری انگلیسی در خانه (قسمت یکم)

یادگیری انگلیسی در خانه
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

کمک به کودکان برای یادگیری انگلیسی در خانه: بسیاری از والدین می‌خواهند فرزندانشان از سنین خردسالی انگلیسی بیاموزند. پدر و مادر کودکان دو یا سه ساله را می‌بینم که اغلب می‌گویند تسلط در صحبت به انگلیسی می‌تواند به کودکشان کمک کند تا در این روزگار جهانی شدن، از دیگران جلو بیفتند. آنها معتقدند هر قدر بچه‌ها زودتر شروع به یادگیری کنند، بهتر است.

کلاس‌ها و دوره‌ها و ابزارهای آموزشی فراوانی وجود دارند که مخصوص کودکان خردسال طراحی شده‌اند، اما مهم‌ترین عامل موفقیت یک کودک در یادگیری انگلیسی، در هر سنی که باشد، علاقه و تشویق پدر و مادرش است.

پس پدر و مادر چه کارهایی می‌توانند انجام دهند تا در فرآیند یادگیری انگلیسی در خانه به فرزندشان کمک کنند؟

در این پست و پست بعدی، ده توصیه‌ی مهم، از زبان مدرسین کارآزموده را می‌خوانید.

۱. خودتان هم انگلیسی بیاموزید

خودتان هم انگلیسی بیاموزید

برای ایجاد نگرشی مثبت نسبت به یادگیری، و اصلاً نسبت به انگلیسی به عنوان یک زبان، بهترین جا برای شروع، خودتان هستید.

اگر فرزندتان را به کلاس زبان انگلیسی فرستاده‌اید، چرا خودتان هم به کلاس زبان نمی‌روید؟ یادگیری انگلیسی در خانه و در کنار هم، راه فوق‌العاده‌ای است تا با فرزندانتان وقت بگذرانید و در کنار آن، نگرش مثبتی نسبت به یادگیری و صحبت به زبانی دیگر، ایجاد کنید.

انجمن بریتانیا اخیراً بین ۲۰۰۰ نفر از مردم انگلستان نظرسنجی‌ای انجام داد و فهمید که ۴۰ درصدشان از صحبت به زبانی خارجی در کشوری دیگر دچار استرس می‌شدند. این نوع اضطراب اغلب با خاطراتی منفی از یادگیری زبان خارجی در دوران مدرسه همراه است و به آسانی می‌تواند به کودکان هم منتقل شود.

وقتی خودتان هم انگلیسی می‌آموزید، می‌توانید به کودکانتان نشان دهید که صحبت کردن و اشتباه کردن، بهتر از آن است که فقط وقتی لب به سخن باز کنند که جمله‌ی بی عیب و نقصی آماده کرده باشند.

۲. به انگلیسی بازی کنید

به انگلیسی بازی کنید

بچه‌ها هر چیزی را که دور و برشان باشد، به طور طبیعی و بدون دخالت بزرگترها، یاد می‌گیرند. آنها این کار را با آزمون و خطا و از طریق بازی انجام می‌دهند. برای آنکه به کودکتان کمک کنید تا انگلیسی بیاموزد، کاری کنید به این زبان بازی کند.

خاله‌بازی و قایم باشک و بازی‌های محبوب دیگر را به انگلیسی امتحان کنید. به عبارت دیگر، کاری کنید زبان انگلیسی را همان گونه یاد بگیرند که زبان مادریشان را می‌آموزند.

۳. موقع خواب قصه‌های انگلیسی بخوانید

موقع خواب قصه‌های انگلیسی بخوانید

این روزها پیدا کردن کتاب قصه به زبان‌های مختلف، آسان است؛ به‌ویژه به صورت آنلاین یا در قالب تعویض کتاب با دیگر پدر و مادرها. کودکان خردسال، به زبانی که برایشان چیزی می‌خوانید گیر نمی‌دهند، آنها بیشتر به برگزاری مراسم قصه‌ی شب اهمیت می‌دهند. این مسئله فرصت فوق‌العاده‌ای به شما می‌دهد تا زمان بیشتری برای یادگیری انگلیسی در خانه به شیوه‌ای فراموش‌نشدنی پدید بیاورید.

همه‌ی ما قصه‌ها و کتاب‌های محبوب دوران کودکی را به یاد داریم و در بعضی موارد، هنوز هم عبارت‌های خاصی از کتاب‌ها و قصه‌هایی که سال‌هاست نشنیده و نخوانده و ندیده‌ایم به خاطر می‌آوریم. کتاب قصه‌ها فرصت فوق‌العاده‌ای برای یادگیری زبان فراهم می‌کنند که باید از آن استفاده کنیم.

خواندن کتاب قصه‌های مصور برای کودکان، شیوه‌ی فوق‌العاده‌ای برای بسط و گسترش زبان است؛ چرا که هر صفحه‌ای، سرنخ‌هایی بصری هم در اختیار کودک قرار می‌دهد. زبان کتاب قصه‌های مصور ساده شده و مدام تکرار می‌شوند و ریتم و آهنگ هم دارند. دایره‌ی واژگان را گسترش می‌دهند و بچه‌ها را تشویق می‌کنند تا درباره‌ی شخصیت و داستان سوال مطرح کنند.

کتاب‌های صوتی و قصه‌های آنلاین، جایگزین‌های فوق‌العاده‌ای هستند.

۴. شبکه‌ی رادیویی انگلیسی‌زبانی پیدا کنید و بگذارید در پس‌زمینه پخش شود

شبکه‌ی رادیویی انگلیسی‌زبانی پیدا کنید و بگذارید در پس‌زمینه پخش شود

بین در معرض زبان بودن با یادگیری زبان، تفاوت بزرگی وجود دارد. به طور سنتی، وقتی به یادگیری زبان جدیدی فکر می‌کنیم، یاد کلاس‌های دستور زبان در مدرسه می‌افتیم که صفحات کتاب را ورق می‌زدیم و مدام فعل‌ها را تکرار می‌کردیم. اما در سال‌های نخست کودکی، باید به‌جای دستورالعمل‌های صریح و مستقیم، یادگیری با در معرض صداها و ریتم‌های زبان جدید قرار گرفتن آغاز شود.

وقتی بچه‌ها زبان مادری‌شان را می‌آموزند، فرآیند مغزی باورنکردنی‌ای را تجربه می‌کنند. آنها به هر چیزی که دور و برشان است گوش می‌کنند. بعد اطلاعات را با هم ترکیب می‌کنند و در نهایت هم از آنها استفاده می‌کنند. یک کودک اولین باری که مثلاً کلمه‌ی teddy را می‌شنود، آن را تقلید نمی‌کند، بلکه بارها و بارها این کلمه را از آدم‌های مختلف می‌شنود تا در نهایت خودش آن را به زبان بیاورد. (anewlanguageisanewlife.com)

رادیو این فرصت را فراهم می‌کند تا زبان دیگری را از زبان گویشورهای مختلف با لهجه‌های متفاوت بشنوید. تنها کاری که باید بکنید، این است که در پس‌زمینه‌ی کارهای روزمره، رادیو را هم روشن کنید.

۵. روی آواها کار کنید

روی آواها کار کنید

در هر زبانی صداهای خاصی وجود دارند که یادگیری و استفاده از آنها مانند یک گویشور بومی، برای زبان‌آموز، به‌ویژه زبان‌آموز بزرگسال دشوار است. مانند r غلطان در زبان‌های ایتالیایی و اسپانیایی. به همین دلیل است که قرار گرفتن در معرض صداها در سنین کودکی، برای تسلط به آن زبان در سنین بالاتر، مهم است.

موسسات آموزش زبان در سراسر دنیا، برنامه‌های آواشناسی برگزار می‌کنند که در سیستم آموزش بریتانیا هم طی ده سال گذشته، به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. برنامه‌های آواشناسی در اصل برای کمک در خواندن و نوشتن از طریق تمرین صداها و شناسایی حروفی که نشانه‌ی آن صداها هستند، طراحی شدند. سپس کودکان شروع به ترکیب صداها کردند تا کلمات را بسازند و این تمرین، از آن به بعد پایه‌ای برای خواندن و نوشتن شد.

برای کمک به کودکان در توسعه‌ی صداهایی که با صداهای موجود در زبان مادری آنها متفاوت است، می‌توانیم از فعالیت‌های آواشناسی مبتنی بر تکرار فراوان استفاده کنیم. برنامه‌های تلویزیونی ویژ‌ه‌ی کودکان مانند سسمی استریت نزدیک به نیم قرن است که چنین فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند.

شما هم می‌توانید چنین فعالیت‌هایی را به راحتی برای یادگیری انگلیسی در خانه انجام دهید. این هم چند نمونه برای شروع:

  • کلمات جدید را برای کودکان طوری ادا کنید که بتوانند صداها را به طور جداگانه بشنوند. برای مثال b-a-t. بعد به دنبال کلماتی بگردید که با حرف b آغاز می‌شوند. کلمات ساده‌ی سه حرفی را واضح ادا کنید. بعد حرف اول یا آخر را تغییر دهید تا مثلاً کلمه‌ی bat تبدیل شود به cat یا mat.
  • لی‌لی بازی کنید، اما در خانه‌ها، به جای اعداد از حروف استفاده کنید.
  • با بچه‌هایی که کمی انگلیسی بلدند و می‌فهمند، زبان‌پیچان تمرین کنید.
  • با استفاده از مواد مختلفی مانند خمیر بازی، حروف را بسازید و صداها را تمرین کنید تا پیش از آنکه کودکان شروع به نوشتن کنند، بتوانند شکل حروف را تشخیص دهند.

قسمت دوم ۱۰ روش کمک به کودکان برای یادگیری انگلیسی در خانه را اینجا بخوانید.

منبع مورد استفاده: Voices

در این نوشته از هنر این عکاسان (به ترتیب از بالا به پایین) استفاده شده است: A ching185 و Chuck Underwood و Daniel DD و ThomasLife و Uwe Dörnbrack و shannon

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

1 دیدگاه

  • با سلام
    برای یادگیری اواها یه نرم افزار آموزش زبان انگلیسی به کودکان هست به اسم تیلا. من سفارش دادم. همش کارتون و ترانه س. پیشنهاد میدم بخرینش

دیدگاهتان را بنویسید