روان‌شناسی زبان

چگونه کودکان را به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند کنیم؟

کودکان را به یادگیری زبان انگلیسی
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

بسیاری از پدرها و مادرها دوست دارند فرزندانشان از دوره‌ی خردسالی زبان انگلیسی بیاموزند. اما چگونه می‌توانیم کودکان را به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند کنیم؟ یکی از مهم‌ترین عوامل در آموزش زبان‌های خارجی به کودکان این است که کمک کنیم درک مثبتی از برقراری ارتباط با زبان خارجی در ذهنشان شکل بگیرد.

یکی از بزرگترین مزایای یادگیری زبان دوم یا زبان خارجی در اوایل دوران کودکی این است که کمک می‌کند تصویر مثبتی از زبان‌های خارجی داشته باشند. وقتی کودکان از سن خیلی پایین در معرض یک زبان خارجی قرار می‌گیرند، دیدگاه مثبتی نسبت به آن زبان پیدا می‌کنند و با فرایند یادگیری زبان جدید خیلی راحت برخورد می‌کنند. با این حال، اگر کودک خردسال را در حالی که مقاومت می‌کند، مجبور به صحبت به زبان دوم یا زبان خارجی بکنید، ریسک ایجاد یک تصویر منفی از آن زبان در ذهن او را تقویت کرده‌اید.

اینها چند پیشنهاد ساده و کاربردی هستند که کمک می‌کنند کودکان را به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند کنیم:

سخت نگیرید

تصویر سخت نگیرید

راستش را بخواهید، یادگیریِ زبان جدید آن قدر هم مهم نیست که به خاطرش فرزندتان را شکنجه کنید!

برخی والدین می‌گویند بهترین راه برای کمک به فرزندشان در یادگیری زبانی دیگر، این است که فقط از همان زبان در خانه استفاده کنند. ایده‌ی خوبی است، اما اگر فرزندتان خسته شد و از شما خواست به زبان مادری با او صحبت کنید، چیز عجیبی نیست. هر چه نباشد، شما قصد ندارید احساسات منفی نسبت به زبان‌های خارجی در کودکتان رشد کنند، یا بدتر از آن اینکه او برای ارتباط برقرار‌کردن با پدر و مادرش دچار مشکل شود. هیچ چیز مهم‌تر از این نیست که شما با فرزندتان رابطه‌ی خوبی داشته باشید.

مسلماً شما می‌خواهید فرزندتان در برقراری ارتباط با شما صد در صد احساس راحتی کند؛ پس وقتی تلاش می‌کنید به انگلیسی ارتباط برقرار کنید و متوجه حس سرخوردگی در کودکتان می‌شوید، بهترین کار این است که سخت نگیرید و از زبان مادری استفاده کنید.

خودتان هم از انگلیسی لذت ببرید

تصویر خودتان هم از انگلیسی لذت ببرید

مثلاً این پدر و مادر قصد دارند علاقه‌ی خود به یادگیری را در چشم فرزندشان فرو کنند 🙂

یکی از بهترین راه‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به انجام یک کار، این است که اجازه دهید لذت‌بردن شما از انجام آن فعالیت را مشاهده کنند. اگر می‌خواهید کودکان را به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند کنید، ابتدا خودتان باید به این زبان علاقه‌مند شوید.

البته خیلی بزرگش نکنید. فقط بگذارید شما را در حال خواندن کتاب‌ها یا روزنامه‌های انگلیسی ببینند. فیلم‌های انگلیسی تماشا کنید، موسیقی انگلیسی گوش کنید، یا حتی ترتیبی بدهید که شما را در حال صحبت به انگلیسی با یک دوست ببیند. فرزندانتان از شما تقلید می‌کنند. وقتی مشغول بازی هستند، خود را به جای شما وانمود می‌کنند. اگر دوست دارید به زبان انگلیسی علاقه‌مند شوند، به آنها نشان دهید که شما هم به انگلیسی علاقه دارید.

طوری ارتباط برقرار کنید که نیازی به پاسخ‌های انگلیسی نداشته باشد

تصویر طوری ارتباط برقرار کنید که نیازی به پاسخ‌های انگلیسی نداشته باشد

از فرزندتان انتظار نداشته باشید مانند ملکه‌ی انگلستان انگلیسی حرف بزند. بگذارید با ایما و اشاره و پاسخ‌های کوتاه و چند کلمه‌ای ارتباط برقرار کند

اگر کودک مجبور به پاسخگویی به زبان دوم یا زبان خارجی شود، برایش دشوار است، ممکن است به راحتی سرخورده یا ناامید شود. شما می‌توانید در برخورد با کودکتان از انگلیسی استفاده کنید و در عین حال آنها را برای صحبت کردن تحت فشار قرار ندهید.

اینها شیوه‌های فوق‌العاده‌ای هستند برای اینکه به طور طبیعی با کودکان به انگلیسی ارتباط برقرار کنید، بدون آنکه آنها را مجبور به صحبت کنید:

  • از دستورالعمل‌های ساده‌ای مانند Put on your shoes یا Give me the apple, please استفاده کنید.
  • با عبارت‌هایی مانند Good job! و Well Done! و What a beautiful drawing! او را تشویق کنید.
  • با عبارت‌هایی مانند It’s cold day! یا Look at the brown dog!‌یا This ice cream is yummy در مورد پیرامونتان با او صحبت کنید.
  • پرسش‌های ساده‌ای مطرح کنید که با ایما و اشاره یا پاسخ‌های کوتاه، بتوان به آنها پاسخ داد. برای مثال، در حالی که دو پیراهن را در دست گرفته‌اید، از فرزندتان بپرسید: Which shirt do you want to wear? یا Do you like spaghetti? یا Where are your shoes?

کودک را با انگلیسی احاطه کنید

تصویر کودک را با انگلیسی احاطه کنید

البته من این عکس رو گذاشتم، ولی شما هم لازم نیست از این سن شروع کنید

به خاطر داشته باشید که ورود اطلاعات مهم است. چند ورودی انگلیسی (مانند سریال‌ها و فیلم‌ها و نرم‌افزارها و…) را که فرزندتان دوست دارد شناسایی کنید و بگذارید به شیوه‌ی خودش از آنها لذت ببرد، بدون آنکه مجبورش کنید سریع از انگلیسی استفاده کند.

گاهی اوقات ما انتظاراتی غیرواقعی از زبان‌آموزهای خردسال داریم. همان‌طور که یک گویشور خردسال که زبان مادری‌اش انگلیسی است، زمان نیاز دارد که به انگلیسی صحبت کند، یک زبان‌آموز خردسال زبان انگلیسی هم به این زمان نیاز دارد. تقریباً همه‌ی زبان‌آموزها پیش از آنکه خود به خود شروع به برقراری ارتباط به آن زبان بکنند، یک دوره‌ی سکوت را تجربه می‌کنند. این دوره‌ی سکوت، برای یک کودک ممکن است به طور طبیعی بسیار طولانی‌تر هم باشد. (anewlanguageisanewlife.com)

شما تا جایی که می‌توانید ورودی‌های جذاب فراهم کنید و اجازه دهید کودک با سرعتِ مخصوص خودش شروع به استفاده از انگلیسی کند. در ضمن مطالب انگلیسی برای فرزندتان بخوانید. چند کتاب تصویریِ خوب انگلیسی پیدا کنید که از نگاه کردن به آنها همراه شما لذت ببرد و موقعی که می‌خواهید برایش قصه‌ای بگویید، از آن کتاب‌ها استفاده کنید.

فقط مراقب باشید که کتاب‌های انگلیسی را به طور کامل جایگزین کتاب‌های زبان مادری نکنید. فوق‌العاده مهم است که به طور مرتب به زبان مادری هم برای فرزندتان کتاب بخوانید تا سوادش از این زبان رشد پیدا کند.

روی چیزهای مثبت تمرکز کنید

تصویر روی چیزهای مثبت تمرکز کنید

بچه‌ای که این‌طوری داره کتاب می‌خونه باید تشویق کرد، ولی پیاز داغش رو زیاد نکنید!

قرار است کودکان را به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند کنید. یادگیری زبان دوم، باید تجربه‌ی دلنشینی باشد. مسابقه که نیست! اگر فرزندتان را به طور مرتب و به شیوه‌های جذاب در معرض زبان انگلیسی قرار دهید، به خوبی در مسیر یادگیری زبان پیشرفت خواهد کرد. اگر فشار زیادی وارد کنید، شروع به مقاومت می‌کند.

روی چیزهای مثبت تمرکز کنید. فرزندتان را تشویق کنید، اما زیاده‌روی نکنید. کاری نکنید که احساس کند صحبت به انگلیسی چیز خارق‌العاده‌ای است. شما می‌خواهید فرزندتان احساس مثبتی به انگلیسی داشته باشد و احساس نکند انگلیسی موضوع بزرگ و ترسناکی است که نمی‌تواند به آن دست یابد.

این نوشته را با عنوان چگونه کودکان را به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند کنیم خواندید. نظر شما چیست؟ آیا شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید که با من و سایر خواننده‌های این وبلاگ در میان بگذارید؟

منبع مورداستفاده: Super Simple Learning

در این نوشته از هنر این عکاسان (به ترتیب از بالا به پایین) استفاده شده است: Randi Plake و Bindaas Madhavi و Indi Samarajiva و Neeta Lind و Andy Carlson و Sarah Horrigan

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید