آموزش زبان

۳ افزونه مرورگر کروم برای تمرین انگلیسی

افزونه مرورگر کروم برای تمرین
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

اگر از کاربرهای مرورگر کرومِ گوگل باشید، حتماً از افزونه‌های آن استفاده کرده‌اید. افزونه (extension) برنامه‌ی کوچکی است که روی مرورگر کروم نصب و فعال می‌شود. برای دیدنِ افزونه‌ها و اپ‌ها و قالب‌ها و بازی‌های بی‌شمار کروم، سری به این فروشگاه بزنید. اما در این نوشته می‌خواهم از افزونه مرورگر کروم برای تمرین انگلیسی بگویم.

برای تمرین و یادگیری زبان انگلیسی و سایر زبان‌های خارجی افزونه‌های فراوانی در این فروشگاه وجود دارند. من تعدادی از آنها را نصب و بررسی کردم. در این نوشته، ۳ افزونه مرورگر کروم برای تمرین انگلیسی و یادگیری این زبان را معرفی می‌کنم. هر سه افزونه، رایگان هستند و به‌راحتی نصب می‌شوند و نیازی به نام‌نویسی هم ندارند.

پیشنهاد می‌کنم شما هم این ۳ افزونه مرورگر کروم برای تمرین انگلیسی را نصب کرده و استفاده کنید. بعد هم دیدگاه خودتان را در مورد این افزونه‌ها و سایر افزونه‌هایی که برای تمرین و یادگیری زبان‌های خارجی در گوگل کروم نصب کرده‌اید، در پایین همین صفحه، با من و دیگر خواننده‌های این نوشته در میان بگذارید.

۱. English dictionary translate pronunciation: افزونه مرورگر کروم برای تمرین انگلیسی

افزونه‌ی English dictionary translate pronunciation یکی از بهترین افزونه‌های دیکشنریِ مرورگر گوگل کروم است. رایگان است و به‌راحتی نصب می‌شود و نیازی هم به ثبت‌نام ندارد. کارکردن با آن بسیار راحت است و در عین سادگی، کمک فراوانی در یافتن تعریف و ترجمه‌ی واژه و حتی جمله و تلفظ صحیح واژه‌های انگلیسی می‌کند.

تصویر دیکشنری گوگل کروم

تصویر افزونه‌ی دیکشنری گوگل کروم

هنگامی که صفحه‌ای به زبان انگلیسی را در مرورگرِ کروم خود باز کرده و می‌خوانید، با واژه‌هایی روبرو می‌شوید که معنیِ آنها را نمی‌دانید؛ یا واژه یا جمله‌ای می‌بینید که می‌خواهید ترجمه‌ی آن به زبان‌های مختلف، از جمله پارسی را بدانید یا حتی به دنبال تلفظ صحیحِ واژه یا چگونگیِ خواندن صحیح یک جمله هستید. در هر یک از این حالت‌هایی که گفتم، افزونه‌ی English dictionary translate pronunciation خیلی سریع به شما کمک می‌کند.

این افزونه برای ترجمه‌ی واژه‌ها و جمله‌ها به زبان پارسی یا هر زبان دیگری، از مترجم گوگل و برای تعریف و معنیِ واژه‌ها و همین‌طور مثال‌های مناسب از کاربرد آنها به انگلیسیِ ساده و روان، از دیکشنری لانگمن و برای تلفظ صحیح واژه‌ها از Howjsay و دیکشنری‌های وبستر و آکسفورد و بالاخره برای آوانگاریِ واژه‌ها هم از دیکشنری آکسفورد استفاده می‌کند.

تصویر صفحه‌ای از ویکی‌پدیا

با انتخاب و راست‌کلیک بر روی واژه هم می‌توانید به این افزونه دسترسی پیدا کنید.

ولی تمام این کارها را پشت پرده انجام داده و شما را معطل نمی‌کند. به محضِ اینکه یک کلمه یا جمله را انتخاب کرده و روی آیکون این برنامه در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید، اطلاعات مختلفی که از دیکشنری‌های گفته‌شده جمع‌آوری کرده را در اختیار شما می‌گذارد و همان‌جا می‌توانید تلفظ واژه را هم بشنوید، و نکته اینجاست که می‌توانید تلفظ آمریکایی یا بریتانیایی را انتخاب کنید.

۲. Get English Right: افزونه مرورگر کروم برای تمرین انگلیسی

افزونه‌ی Get English Right با شعار «هر بار یک عبارت» دستورزبان شما را تصحیح می‌کند. این افزونه مجموعه‌ای از اشتباه‌های رایج در زبان انگلیسی را در قالب پرسش‌های دوگزینه‌ای در محیطی کاربرپسند ارائه می‌کند. پاسخ را انتخاب کرده و روی submit کلیک می‌کنید.

تصویر افزونه‌ی آزمون گرامر

تصویر محیط این افزونه

اگر پاسختان اشتباه باشد، قبول نکرده و دوباره پرسش را مطرح می‌کند. اگر پاسخ صحیح باشد، پیغام تبریک ظاهر می‌شود و شما دو راه خواهید داشت. یا به سراغ پرسش بعدی بروید و یا افزونه را فعلاً ترک کنید.

اما قابلیت جالبِ این افزونه اینجاست که شما می‌توانید با دیگران هم رقابت کنید. کافی است از لیست کاربرهای افزونه، یک نفر را انتخاب کرده و او را به چالش دعوت کنید. ممکن است دیگران هم شما را به چالش دعوت کنند. به این صورت می‌توانید در یافتن پاسخ‌های صحیح به پرسش‌های گرامریِ افزونه، با هزارها کاربر این افزونه در سراسر دنیا هم رقابت کنید.

تصویر افزونه‌ی آزمون دستور زبان

با کلیک بر روی دکمه‌ی Challenge Others لیستی از کاربرهای این افزونه را خواهید دید.

۳. Enjoy Learning English Articles: افزونه مرورگر کروم برای تمرین انگلیسی

به نظر خودم، جالب‌ترین افزونه در میان این سه افزونه، Enjoy Learning English Articles است. این افزونه هم خوشبختانه رایگان است و نیازی به ثبت‌نام ندارد و به راحتی هم نصب می‌شود. کارکردن با این افزونه بسیار ساده است. با استفاده از آن می‌توانید انگلیسی تمرین کنید و یاد بگیرید و لذت ببرید! اما باید تاکید کنم که این افزونه به‌طور ویژه به بحث Articles می‌پردازد. یعنی در کجای جمله و پیش از کدام واژه‌ها و عبارت‌ها باید از a و an و the استفاده کنید. (anewlanguageisanewlife.com)

تصویر افزونه‌ی تمرین آرتیکل‌ها

با کلیک پیش از هر واژه، این فهرست نمایش داده می‌شود.

برای استفاده از این افزونه‌ی کاربردی، پس از نصب آن، وارد صفحه‌ای انگلیسی شوید. روی آیکون این برنامه در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. روی عبارت Hide Articles کلیک کنید. افزونه همه‌ی articleهای موجود در نوشته را پنهان می‌کند. حالا نوبت شماست که متن را بخوانید و حدس بزنید در کجا از کدام article استفاده می‌شود. با کلیک قبل از هر واژه‌ای می‌توانید a یا an یا the را جاگذاری کنید.

به محض جاگذاری، ضربدر قرمزرنگ یا تیک سبزرنگ به شما خواهد گفت که انتخاب درستی داشته‌اید یا نه. بعد از اینکه همه‌ی articleها را جاگذاری کردید، باز هم روی آیکون برنامه کلیک کنید و این بار گزینه‌ی check the result را انتخاب کنید تا همه‌ی پاسخ‌ها را ببینید.

تصویر افزونه‌ی تمرین article

پاسخ‌های درست با تیک سبز و پاسخ‌های نادرست با ضربدر قرمز مشخص می‌شوند.

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید