دنیای زبان

۱۰ نکته درباره انگلیسی که تا امروز نمی‌دانستید!

نکته درباره انگلیسی
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

۱۰ نکته درباره انگلیسی: زبان انگلیسی زبان علم و زبان غالبِ جهان امروز است. زبان مشترک همه‌‌ی کتاب‌ها و مقاله‌ها و فیلم‌ها و هر آنچه که شما تصور کنید مخاطب‌هایی بین‌المللی دارد. آنهایی که زبان انگلیسی، زبان مشترک مردمان جهان، زبان فرهنگ و هنر، زبان علم و تکنولوژی و زبان سیاست و روابط بین‌الملل را می‌آموزند و از آن استفاده می‌کنند، در زندگی خود و اطرافیانشان انسان‌های پیشرویی محسوب می‌شوند.

پیش از این بارها در مورد اهمیت یادگیری زبان انگلیسی نوشته‌ام و مطالب زیادی هم درباره‌ی چگونگی یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی در این وبلاگ می‌توانید پیدا کنید. اما این نوشته کمی متفاوت است و قرار است کمی به قسمت جذاب ماجرا کمک کند!

در ادامه ۱۰ نکته درباره انگلیسی می‌خوانید که شاید تا امروز نمی‌دانستید.

۱. انگلیسی زبانِ رسمی ایالات متحده‌ی آمریکا نیست. در حقیقت ایالات متحده از نظر قانونی هیچ زبان رسمی‌ای ندارد. با این حال، بسیاری از ایالت‌های آمریکا، انگلیسی را زبان رسمیِ خود اعلام کرده‌اند.

۲. به‌طور تقریبی هر ۲ ساعت، یک واژه‌ی جدید و هر سال ۴۰۰۰ واژه‌ی جدید به زبان انگلیسی اضافه می‌شود.

۳. انگلیسی تنها زبانِ پرگویشوری است که هیچ سازمانی هدایتِ آن را برعهده ندارد. برای مثال در فرانسه Académie française و در اسپانیا Real Academia Española و در آلمان Rat für deutsche Rechtschreibung و در ایران فرهنگستان زبان و ادب فارسی مسئول کنترل زبان‌هایشان در زمینه‌ی چگونگی استفاده و واژگان و دستور زبان هستند. ولی برای زبان انگلیسی، چنین سازمانی وجود ندارد!

۴. دو هزار واژه‌ی پرکاربرد در زبان انگلیسی، حدود ۹۰/۳ درصد از گفتگوهای روزمره و ۸۷/۴ درصد از متن‌های ادبی و ۸۰/۳ درصد از متن روزنامه‌ها و ۷۸/۱ درصد از متن‌های دانشگاهی را پوشش می‌دهند.

۵. در ایالات متحده، ۲۴ گویش مختلف برای زبان انگلیسی وجود دارد.

۶. زبان انگلیسی در واقع از جایی می‌آید که امروزه به نام شمال غرب آلمان (north west Germany) و هلند (the Netherlands) نامیده می‌شوند. انگلیسی‌ای که امروزه صحبت می‌شود، بیشتر ترکیبی از زبان‌های Old High German و Old Norse و Anglo-Norman است و تنها از قرن ۱۴ میلادی، انگلیسی به شکل امروز صحبت می‌شود.

۷. نزدیک‌ترین زبان‌ها به انگلیسی، هلندی (Dutch) و فلاندری غربی (West Flemish) هستند.

۸. اولین دیکشنری انگلیسی در سال ۱۷۵۵ توسط ساموئل جانسون نوشته شد. بیشتر دستورزبان و املاهای زبان انگلیسی که امروزه به کار می‌روند، از قوانین استانداردی که توسط دکتر جانسون در A Dictionary of the English Language تنظیم شدند پیروی می‌کنند.

۹. انگلیسی زبان رسمی آسمان است! همه‌ی خلبان‌ها در پروازهای بین‌المللی، بدون توجه به اینکه از کدام کشور هستند، باید انگلیسی صحبت کنند. (anewlanguageisanewlife.com)

۱۰. یک‌چهارم از جمعیت جهان، اندکی هم که شده، انگلیسی صحبت می‌کنند و بیش از هشتاد درصد از اطلاعات ذخیره‌شده روی کامپیوترها در سراسر جهان هم به زبان انگلیسی است.

عنوان این نوشته رو گذاشته‌ام ۱۰ نکته درباره انگلیسی که تا امروز نمی‌دانستید! اما شاید شما از قبل هم می‌دانستید 🙂 شاید هم شما نکته‌هایی می‌دانید که من نمی‌دانم! دیدگاه خودتون رو درباره‌ی این ۱۰ نکته با من و دیگر خواننده‌های این وبلاگ در میان بگذارید.

منابع مورداستفاده برای نگارش این مطلب: grammarly و blommsbury و lingoda و EnglishClub و Huffington Post و BuzzFeed و WordDive

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

1 دیدگاه

  • این نوشته و بخصوص این قسمت خیلی جالب بود “به‌طور تقریبی هر دو ساعت، یک واژه‌ی جدید و هر سال ۴۰۰۰ واژه‌ی جدید به زبان انگلیسی اضافه می‌شود.”
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید