فراگیری زبان دوم

۱۰ دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی

دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی کم نیست. هر دلیلی هم که عنوان می‌شود، می‌تواند انگیزه‌ی خوبی برای زبان‌آموز باشد تا در مسیر یادگیری و پیشرفت خود محکم‌تر و با اراده‌ی بیشتری قدم برداشته و با یادآوری آن دلیل، پشتکارش در این مسیر را حفظ کند.

در این پست، ۱۰ دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی را که برای خودم مهمترین‌ها هستند، انتخاب کرده و در مورد هر کدام توضیح مختصری هم نوشته‌ام تا ضمنِ پاسخ به پرسشی که گفتم، چند انگیزه‌ی خوب هم برای شروع به یادگیری یک زبان جدید، به‌ویژه فرانسوی در آنهایی که هنوز مردد هستند ایجاد کنم.

۱. به دلیل گسترش حیطه‌‌ی توانایی در برقراری ارتباط با مردم جهان

حدوداً در ۴۰ کشور تقریباً ۸۰ میلیون نفر زبان فرانسوی را به عنوان زبان مادری و حدود ۱۴۰ میلیون نفر هم این زبان را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند. از جمع این دو عدد، به عدد ۲۲۰ میلیون نفر می‌رسیم که در نسبت با کل جمعیت جهان تقریباً ۳ درصد گویشورهای روی کره‌‌‌‌ی زمین را تشکیل می‌دهند.

این عدد در مقایسه با تعداد گویشورهای زبان پارسی که تقریباً ۱/۷ درصد از کل گویشورها را تشکیل می‌دهند، تقریباً ۲ برابر بیشتر است که به همین میزان می‌تواند ضریبِ مخاطب‌های احتمالی ما در ارتباطات جهانی را افزایش دهد.

تصور کنید، با ارقام و آمار موجود، شما اگر تنها به زبان پارسی تکلم کنید، می‌توانید تقریباً ۱۱۰ میلیون، عمدتاً در ۳ کشورِ ایران و افغانستان و تاجیکستان مخاطب داشته باشید. در نهایت ۱۱۰ میلیون نفر حرف شما را می‌فهمند و شما نیز آنها را می‌فهمید.

حالا اگر زبان فرانسوی را هم به زبان پارسی اضافه کنید، جمع مخاطب‌های احتمالی شما به حدود ۳۳۰ میلیون نفر می‌رسد. با این تعداد آدم می‌توانید ارتباط موثر برقرار کنید و این یعنی گسترش حیطه‌‌ی توانایی در برقراری ارتباط.

نکته‌ی قابل توجه این است که زبان فرانسوی بیشترین متقاضیِ یادگیری به عنوان زبان خارجی را پس از زبان انگلیسی دارد و هم‌پای زبان انگلیسی، در بسیاری از کشورهای جهان، به عنوان زبان خارجی آموزش داده می‌شود.

تصور کنید! با دانستن زبان فرانسوی، به‌جای ۱۱۰ میلیون نفر، ۳۳۰ میلیون نفر هم‌زبان دارید. آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

۲. به دلیل داشتن یک زندگی جدید

نامِ وبلاگی که در حال خواندن آن هستید (anewlanguageisanewlife.com)، جمله‌ی معروفی است که شعار نیروبخش زبان‌آموزهای زبان‌های مختلف در سراسر دنیاست.

یک زبان جدید، یک زندگی جدید است نه تنها به گسترش حیطه‌‌ی توانایی انسان در برقراری ارتباط با دیگر مردم جهان که در دلیل شماره ۱ عنوان شد اشاره دارد، بلکه از واقعیتی اثبات شده نیز حرف می‌زند. صحبت به زبانی جدید، تفکری جدید و شخصیتی جدید به انسان می‌دهد.

در یک پژوهش ساده ولی هوشمندانه، از دو‌زبانه‌های چینی انگلیسی خواسته شد به یک پرسش معلومات عمومی پاسخ دهند. مثلاً از آنها خواسته شد مجسمه‌ای را نام ببرند که یکی از دست‌هایش را بلند کرده و به دوردست‌ها می‌نگرد. نتیجه این بود که وقتی این پرسش به زبان انگلیسی پرسیده شد، اکثر افراد مجسمه‌ی آزادی را به یاد آوردند، حال آن که همین پرسش به زبان چینی، بیشتر پاسخ مجسمه‌ی مائو را به همراه داشت. به نظر می‌رسد که یادآوردن خاطرات شخصی نیز این‌گونه باشد.

این مطلب گزیده‌ای از مقاله‌ای خواندنی است و به این نکته اشاره دارد که دوزبانه‌ها با دو دید مختلف نگاه می‌کنند و با دو رویکرد مختلف فکر می‌کنند؛ که این موضوع به همان جمله‌‌ی اول برمی‌گردد که یک زبان جدید، یک زندگی جدید است.

تصور کنید! با یادگیری زبان فرانسوی، شخصیت و زندگی‌ای جدید برای خود درست می‌کنید. آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

۳. به دلیل دریافت تمام و کمال هر آنچه به زبان فرانسوی منتشر می‌شود

زبان فرانسوی زبان فرهنگ و هنر است. زبان آشپزی و مد و تاتر و هنرهای تجسمی و معماری. زبان بسیاری از کتاب‌ها و ترانه‌ها و فیلم‌ها و آثار ماندگار فرهنگی و هنری دنیا. نویسنده‌های بزرگی هم‌چون مولیر، ویکتور هوگو، ژان پل سارتر و بسیاری دیگر آثارشان را به فرانسوی خلق کرده‌اند.

آیا شما نمی‌توانید به زبان فرانسوی بخوانید و بفهمید؟ پس باید صبر کنید تا اثر موردنظرتان ترجمه شود. البته باید بدانید که این ترجمه تحت‌تاثیر سلیقه و باور و نظر مترجم آن قرار می‌گیرد. آیا تا به حال کتاب‌هایی را دیده‌اید که پس از ترجمه قطری کمتر و یا بیشتر می‌یابند؟ این همان تاثیرپذیری ترجمه از باور و نظر مترجم است.

فیلم‌ها و سریال‌های خارجی که نیازی به گفتن ندارند. روژه انن، آلن دلون، لوئی دوفونس و صدها و هزارها بازیگر و کارگردان و هنرمند بزرگ دیگر بوده‌اند و هستند که تماشای آثارشان به زبان فرانسوی لطف دیگری دارد. اما سانسوری که قبل و پس از ترجمه و دوبله روی یک فیلم یا سریال صورت می‌گیرد، به کلی داستان و مفهوم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر می‌خواهید مطالب منتشرشده در سطح بین‌المللی، کتاب‌های پرطرفدار جهانی و فیلم‌های تماشایی فرانسوی را بدون کم‌وکاست ببینید و بخوانید، راهی ندارید جز اینکه با زبان فرانسوی آشنایی مناسبی پیدا کنید.

تصور کنید! با دانستن زبان فرانسوی، می‌توانید هر مطلبی را که می‌خواهید، به‌صورت کامل و بدون تغییر و کاستی دریافت کنید. آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

۴. به دلیل اثر مثبت یادگیری یک زبان جدید روی سلامت انسان

یادگیری زبان جدید، تاثیرهای مثبت پزشکی نیز بر سلامت انسان دارد. خانم اِلن بیالستوک از دانشگاه یورک کانادا تحقیق جامعی در این زمینه انجام داده‌اند.

طبق نتایج تحقیقات پرفسور بیالستوک صحبت کردن به بیش از یک زبان، شروع علائم ابتلا به آلزایمر را تا ۵ سال به تعویق می‌اندازد.

البته تحقیق پیرامون نتایج یادگیری یک زبان جدید روی سلامت انسان به خانم بیالستوک محدود نمی‌شود و سال‌هاست که محققانی از دانشگاه‌های مختلف جهان روی این مسئله تحقیق و بررسی نموده‌اند که با جستجویی مختصر در اینترنت می‌توانید به این دست‌آوردهای علمی دسترسی پیدا کنید.

تصور کنید! با یادگیری زبان فرانسوی، ضمن دانستن یک زبان جدید و بهره‌مندی از فواید بسیار آن، به آلزایمر (حداقل برای مدتی) نه می‌گویید! آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

۵. به دلیل امکان برقراری ارتباط با اشخاص هم‌زبان، بدون دخالت دیگران

تا‌ به حال شده که در جمعی باشید و بخواهید به یکی از افراد آن جمع بدون آنکه دیگران بفهمند، چیزی بگویید؟ ولی همین که آن شخص را صدا می‌کنید، همه به شما نگاه می‌کنند. اگر هم نگاه نکنند، احتمال می‌دهید که از مطلب ردوبدل شده بین شما آگاه می‌شوند. راه حل چیست؟

شاید راه حل را بسیار ساده بدانید و بگویید شخص موردنظر را به راحتی به گوشه‌ای صدا می‌کنید و مطلب را با او در میان می‌گذارید. من هم موافقم! ولی یادگیری یک زبان جدید، راه‌حل دیگری را نیز در اختیار شما می‌گذارید و آن هم حرف زدن به آن زبان است، البته به شرطی که شخص موردنظر شما هم آن را بداند و دیگران ندانند!

یکی از دلایلی که در ایام قدیم زبان‌هایی همچون زرگری پدید آمدند نیز همین مسئله بود. اینکه دو نفر تنها با قواعدی که خودشان به آن آگاهند در جمع با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. پرواضح است که زبان فرانسوی به عنوان یک زبان جهان‌شمول و بین‌المللی، با زبان زرگری متفاوت است. ولی باز هم نمی‌توان این مزیتِ دانستن زبانی متفاوت با زبان اکثریت جامعه را نادیده گرفت.

تصور کنید! با دانستنِ زبان فرانسوی، می‌توانید در حضور دیگران و بدون اینکه آنها متوجه شوند، با دوستان هم‌زبان ارتباط برقرار کنید. آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

تصویری از سریال ناوارو

روژه انن و موريس ودو در نمایی از سریال ناوارو

۶. به دلیل لذت بردن از شنیدن و تماشای ترانه‌ها و سریال‌ها و فیلم‌های فرانسوی‌زبان

در نکته‌ی شماره ۳ در مورد دریافت کامل و بدون تغییر و کاستیِ نوشتنی‌ها و دیدنی‌ها و شنیدنی‌ها گفتم، اما در این نکته می‌خواهم به لذت شنیدن یا دیدن و فهمیدن به فرانسوی اشاره کنم.

اگر شما هم طرفدار سریال ناوارو یا فیلم‌های آلن دلون و لینو ونتورا و یا ده‌ها فیلم و سریال تماشایی فرانسوی‌زبان باشید؛ اگر شما هم طرفدار بعضی از خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی بین‌المللی باشید، حتماً ضرورت یادگیری زبان فرانسوی را درک کرده‌اید.

مطمئناً لذت تماشا و فهم یک فیلم به زبان اصلی (اگر زبان اصلی آن فرانسوی باشد،) با تماشا و فهم فیلم به کمک زیرنویس پارسی تفاوت بسیاری دارد.

در ضمن همان‌طور که قبلاً عنوان شد، بدون شک در فرآیند ترجمه و دوبله (یا تولید زیرنویس) یک فیلم، توانایی مترجم در ترجمه‌ی صحیح، سلیقه و نظر او تاثیر مستقیمی در محصول نهایی خواهد داشت؛ که لزوماً تاثیر مثبتی هم نخواهد بود.

تصور کنید! با دانستن زبان فرانسوی، می‌توانید از تماشای فیلم یا شنیدن ترانه‌ای فرانسوی و فهم بدون واسطه‌ی آن لذت ببرید. آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

۷. به دلیلِ یافتن توانایی در درک منظور دیگر مردمان جهان

این‌بار با نگاهی عمیق‌تر به توانایی برقراری ارتباط نگاه می‌کنم. فرهنگ و زبان همچون تاروپود یک فرش در هم تنیده‌اند و جدایی‌شان غیرممکن می‌نماید. وقتی ما زبانی را به درستی و در مسیر صحیح می‌آموزیم، فرهنگ استفاده از آن زبان را نیز یاد می‌گیریم. آنگاه با دانستن یک زبان و درک فرهنگ مردمی که از آن زبان استفاده می‌کنند، می‌توانیم ارتباط بهتر و موثرتری با آنها برقرار کنیم. می‌توانیم منظورشان را از عبارت‌هایی که به کار می‌برند، از نوع نگاهشان، از آدابی که در مراودات روزمره رعایت می‌کنند و از تک‌تک حرکاتشان، درک کنیم.

این درک، هنگامی که به زبان فرانسوی به عنوان زبانی پرکاربرد در دنیای سیاست و روابط بین‌الملل نگاه می‌کنیم، نمود بیشتری می‌یابد. زبان فرانسوی یکی از زبان‌های رسمیِ اتحادیه‌ی اروپا و بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی است. در جایی که روابط بین دو کشور را رابطه‌ی بین نماینده‌های آن کشور و لحن کلام و نوع رفتارشان تعیین می‌کند، کوچکترین برخورد نامناسبی ناشی از عدم آگاهی از فرهنگ و روابط اجتماعی شخص مقابل می‌تواند عواقبی نابخشودنی به بار بیاورد.

جالب است بدانید که نهادها و ارگان‌های اتحادیه‌ی اروپا در سه شهر بروکسل و استراسبورگ و لوکزامبورگ واقع شده‌اند که در هر سه‌ی این منطقه‌ها، زبان رسمی، فرانسوی است.

تصور کنید! با دانستن این زبان و فرهنگ استفاده از آن چه گام موثری در جهت فهم و درک افکار مردم جهان برمی‌دارید. آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

۸. دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی: پیشروبودن در زندگی

آنهایی که زبان فرانسوی، زبان مشترک بسیاری از مردم جهان، زبان فرهنگ و هنر، زبان عشق را می‌آموزند و از آن استفاده می‌کنند، در زندگی خود و اطرافیانشان انسان‌های پیشرویی محسوب می‌شوند. آنها مخاطب‌های فراوانی دارند، در مقایسه با دیگران دارای مزیت هستند، چندوجهی فکر می‌کنند، همه‌چیز را بی کم و کاست می‌فهمند، دیرتر از دیگران دچار آلزایمر می‌شوند، با نگاهی متفاوت فیلم می‌بینند و کتاب می‌خوانند، منظور دیگران را بهتر درک می‌کنند و این یعنی، پیشروبودن در زندگی. یعنی توجه و احترام بیشتر از سوی اطرافیان. (anewlanguageisanewlife.com)

تصور کنید! با دانستن زبان فرانسوی، در زندگی، انسانی پیشروی خواهید شد. آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

۹. به دلیل برداشتن محدودیت‌هایی که دانستن تنها یک زبان برای انسان ایجاد می‌کند

کسانی که تنها یک زبان می‌دانند، گستره‌ی عمل بسیار محدودی دارند. گستره‌ی دانسته‌ها و شنیده‌ها و حتی عمل آنها، به تعداد آدم‌ها و منابع و مراکزی که به زبان مادری آنها فعالیت می‌کنند و گفتگو می‌کنند و وجود دارند محدود می‌شود.

اگر دو کتاب همسان به دو زبان مختلف روی میز باشد، آنها کتابی را برمی‌دارند که به زبان مادری‌اشان است. اگر دو کانال تلویزیونی وجود داشته باشد، فایده و جذابیت برنامه‌ها برای آنها ملاک نیست، بلکه زبانی که آن کانال برنامه‌هایش را با آن پخش می‌کند برای آنها مهم است. آنها نمی‌توانند به هر منبع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، نمی‌توانند با هر شخصی صحبت کنند و نمی‌توانند از هر محصولی استفاده کنند. بله! آنها انسان‌های محدودی هستند.

تصور کنید! با دانستن زبان فرانسوی، محدوده‌ی عمل خود را به گستره‌ای بی‌انتها تبدیل می‌کنید. آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

۱۰. به دلیل یافتن توانایی در رویارویی با موقعیت‌های شغلی ویژه

در نکته‌ی شماره ۲، از مزیت رقابتی دانستن زبان فرانسوی نوشتم، اما اینجا از دریچه‌ای دیگر می‌خواهم نگاه کنم.

ممکن است برای هر کدام از ما، در طول دوران زندگی فرصت‌های شغلی و کاری ویژه‌ای پیش بیاید، ولی مطمئناً این فرصت‌های ویژه، منتظر نمی‌مانند تا ما شایستگی لازم را کسب کنیم. یا شایستگی‌های لازم را داریم و قبول می‌کنیم، و یا نداریم و امتناع می‌کنیم. شما دوست دارید جزو کدام گروه باشید؟

تصور کنید! با دانستن زبان فرانسوی، خود را برای پذیرفتن موقعیت‌های شغلیِ ویژه آماده می‌کنید. آیا این دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی نیست؟

شما ۱۰ دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی من را خواندید، اما من هم دوست دارم دلیلِ یا دلیل‌های شما برای یادگیریِ این زبان را بدانم. پس اگر به جز اینها، دلیل دیگری در ذهن دارید، در قسمتِ دیدگاه‌های همین پست، با من و دیگران در میان بگذارید.

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

14 دیدگاه

 • من زبان فرانسوی رو یاد می گیرم به خاطر اینکه 12 درصد مردم قاره ی اروپا به این زبان تکلم می کنند(آلمان 13 درصد)

 • با سلام
  ولی این دلایلی که شما گفتین واسه تمام زبان ها میشه گفت!!!
  واسه اسپانیایی المانی چینی ژاپنی
  همه ی این دلایل واسه این زبون ها صادقه
  ولی نفهمیدم چرا فرانسوی ؟؟
  چرا کره ای نه ؟؟
  چرا روسی نه ؟؟

  • درود بر شما!
   خُب چون بنده مشغول یادگیریِ زبان فرانسوی هستم و اینها هم دلیل‌های من برای یادگیریِ این زبان هستن. هنوز به یادگیریِ کره‌ای و روسی فکر نکردم 🙂
   تصور می‌کنم برای اینکه از خوندن این نوشته لذت ببرید، باید زاویه‌ی دیدتون رو تغییر بدید. خودتون رو جای کسی بگذارید که می‌خواد فرانسوی رو یاد بگیره و به دنبالِ انگیزه‌هایی‌ست که به جلو هُلِش بِدن.

 • سلام ممنون از سایت خوبتون من به تازگی یادگیری زبان فرانسه رو اغاز کردم علاقه دارم به این زبان مسلط بشم و بعد از اون تور لیدر فرانسه زبان بشم ولی با جستجو در سایتهای مربوطه دیدم که بازار کار انچنانی نداره یه کم نا امید شدم اگر نتونم از یادگیری زبان جدید سودی ببرم چه فایده داره یاد بگیرم؟ زبان هم که چیز فراری هست

  • درود بر شما!
   توی همین صفحه‌ای که هستیم، به ۱۰ دلیل برای یادگیری زبان فرانسوی اشاره شده. صد البته که یافتن شغل موردعلاقه هم می‌تونه جزو دلایل باشه، ولی مسلما اگر خودتون رو محدود به همین یک انگیزه بکنید، ممکنه موفق نشید! کمی فراتر از این بیندیشید.
   اصلا هر زبان جدیدی رو برای روح اون زبان یاد بگیرید. با تمام وجود به سمت زبان جدیدتون برید، تا اون هم تمام وجود شما رو در بر بگیره. هرگز، هیچ زبانی رو صرفا برای سود مادی یاد نگیرید. کسانی که تنها و فقط برای سود مادی به یادگیری می‌پردازند، در نهایت زبان‌آموزانی معمولی هستند که بعد از مدتی فقط به سر وقت اومدن به کلاس و نمره‌ پایان ترم اهمیت می‌دن. اصلا نگاهی به این نوشته بیندازید. البته برای زبان انگلیسی نوشته شده، ولی شما در حین خواندن متن، جای انگلیسی را با «فرانسوی» عوض کنید.

 • سلام استاد خسته نباشید ببخشید میشه من سوالم را خصوصی بپرسم لطف میکنید ایمیلتون رو بنویسید ، درباره تحصیل و رشته سوالم هست ولی خصوصی میخوام مطرح کنم اگه امکانش هست

 • سلام بر استاد گرانقدر.
  بنده از انجایی که راهنمای توریست هستم به این زبان نیاز دارم و عاشقشم.هم چنین دارم زبان روسی هم یاد میگیرم که عاشق اون هم هستم.

  • درود بر شما،
   چقدر شنیدن درباره عشق و علاقه‌ی آدم‌ها به زبان‌های خارجی هیجان‌انگیزه!
   از صمیم قلب براتون آرزوی موفقیت می‌کنم.

 • درود استاد…
  راستش من جدیدا به زبان فرانسوی علاقه مند شدم کلاس نرفتم و فعلا دارم فرانسوی پایه رو با استفاده از درس های اینترنتی یاد میگیرم علاقه ی زیادی فراگیری زبان های مختلف دارم توی شهر ما کلاس فرانسه نیست شما چه پیشنهادی به من میدین؟

  • درود بر شما،
   راستش این روزها با این حجم باورنکردنیِ اطلاعات در قالب‌های مختلف و به زبان‌های مختلف که از طریق اینترنت قابل دسترس هستن، دیگه «کلاس رفتن» تنها گزینه‌ی موجود نیست، شاید گزینه‌ی خوبی باشه، اون هم برای کسی مثل من که تا مجبور نشه مطالعه نمی‌کنه و یادگیری رو همیشه به شب امتحان موکول می‌کنه، ولی مسلما تنها گزینه نیست. مطمئن باشین شما و بنده تنها کسانی روی این کره‌ی خاکی نیستیم که سعی می‌کنن زبان جدیدی رو با تکیه به همین منبع لایتناهیِ اینترنت یاد بگیرن، بلکه میلیون‌ها نفر رو در سرتاسر جهان میشه پیدا کرد که به دلایل مختلف خودشون، تو خونه، سر کار، تو راه مدرسه و دانشگاه، با همین فایل‌های نوشتاری و صوتی و تصویری که تو اینترنت هست دارن زبان دوم و سوم و چهارم و nامشون رو یاد می‌گیرن.
   از من نخواهید بهترین مجموعه‌ی قابل دانلود، وب‌سایت یا اپلیکیشن رو معرفی کنم، چون هر اونچه قابل دسترس هست، از یک داستان کوتاه فرانسوی تا مجموعه‌های تلویزیونی به این زبان، از فلش‌کارت‌های کاغذی گرفته تا اپلیکیشن‌های آموزشی، همه و همه خوب هستن و هر کدوم می‌تونن پله‌ای بشن که شما رو به هدف‌تون نزدیک‌تر کنه.
   من پیشنهاد می‌دم از همین جا شروع کنید. مقاله‌های فوق‌العاده‌ای تو همین وبلاگِ بنده پیدا می‌شن که با هدف خودآموزیِ زبان‌های خارجی منتشر شدن. البته بسیاری از مقالات با محوریت یادگیری زبان انگلیسی نوشته شده، ولی شما مفاهیم و آموزه‌های اون مقالات رو برای یادگیری زبان فرانسوی استفاده کنید.
   پیشنهاد من اینِ که از همین امروز مقدار زمان مشخصی در روز (مثلا یک ربع ساعت، یک ساعت، دو ساعت…) رو به این کار اختصاص بدید. از اولین منبعی که پیدا می‌کنید استفاده کنید. خیلی زود متوجه می‌شین کدام مسیر یا شکل یادگیری برای شخصِ شما کدام است.
   دنبال پیشنهاد دقیق‌تر هستین؟ اصلا با مجموعه آموزشی Extra شروع کنید. اکسترای فرانسوی به رایگان از وب‌سایت‌های مختلف قابل دانلود است.

دیدگاهتان را بنویسید