فراگیری زبان دوم

۵ عادت زبان‌آموز کاردرست!

عادت زبان‌آموز
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

یادگیری انگلیسی یا هر زبان دیگری به عنوان زبان خارجی، می‌تواند تجربه‌ای چالش‌برانگیز و در عین حال لذت‌بخش باشد. در این مسیر، باید تلاش و پشتکار زیادی برای پیشرفت به خرج بدهید، و صدالبته عادت‌های ویژه‌ای هم در خودتان به‌وجود بیاورید. اما این عادت‌هایی که هر زبان‌آموزی باید در خود ایجاد و تقویت کند، چه هستند؟ ۵ عادت زبان‌آموز کاردست باعث می‌شوند انگلیسی را سریع و موثر یاد بگیرد.

در این نوشته، این ۵ عادت زبان‌آموز کاردرست که به گفته‌ی آقای مارتین اِسکِچلی (Martin Sketchley) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین وبلاگ آموزش انگلیسیِ British Council ، به زبان‌آموزهای ایشان کمک کرده‌اند تا به هدفشان برسند را می‌خوانید:

۱. عادت زبان‌آموز کاردرست این است که فرآيند یادگیری را برنامه‌ریزی کرده و هدف‌های واقع‌گرایانه‌ای هم انتخاب می‌کند.

بسیاری از ما همیشه در دوراهیِ بین اینکه انگلیسی بخوانیم یا پس از یک هفته استراحت به کلاس زبان برگردیم گرفتار می‌شویم. برای اینکه در این دوراهی گیر نکنید، سعی کنید مطالعه‌ی خود را با بر اساس یک جدول زمان‌بندیِ هفتگی برنامه‌ریزی کرده و یک روز را هم به مطالعه‌ی آزاد، به‌علاوه‌ی زمانی برای تمرین و تکرار درس‌هایتان اختصاص دهید. داشتنِ برنامه‌ی روزانه یا هفتگی خوب است و اندازه‌گیریِ پیشرفت را هم آسان‌تر می‌کند.

این برنامه‌ریزی زمانی مفیدتر است که هدف‌های واقع‌گرایانه‌ای برای خود در نظر بگیرید. به‌جای مثلاً هدف به‌شدت غیرواقع‌گرایانه‌ی تسلط بر نگارش دانشگاهی به زبان انگلیسی در یک هفته، این هدف واقع‌گرایانه را برای خود مشخص کنید که طی هفته‌ی آینده، ۵ عبارت به‌هم‌پیوسته را بیاموزید.

نکته: یک اَپ فوق‌العاده که خودم (مارتین اِسکِچلی) هم از آن استفاده کرده‌ام، My Study Life است. این اپ کمک می‌کند برنامه‌ی روزانه‌ی مطالعه را سامان‌دهی کنید. حتی می‌توانید از آن برای برنامه‌ریزی کارهای روزمره‌ی دیگرتان هم استفاده کنید.

۲. عادت زبان‌آموز کاردرست این است که واژه‌های جدید را به‌شیوه‌ای ثبت و ضبط می‌کند که تکرار و تمرینشان آسان باشد.

در فرآیند یادگیری زبان، یادداشت‌برداری از واژه‌ها و نکته‌های درس‌ها بسیار ضروری است. از آنجایی که درس‌های زبان اغلب بر اساس یک موضوع خاص (مانند خرید یا موسیقی یا خانواده…) هستند، دسته‌بندی واژه‌ها بر اساس موضوع، می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد.

روش‌های مختلف ثبت و ضبط واژه، از جمله فلش‌کارت‌ها و نقشه‌ی ذهنی و جدول را امتحان کنید و ببینید کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است. هم‌چنین باید از شکل‌ها و کاربردها و تلفظ‌های متفاوت واژه‌ها هم یادداشت بردارید. برای این کار باید دیکشنری خوبی داشته باشید.

نکته: از موبایلتان برای ثبت و ضبط واژه‌ها استفاده کنید، یا با استفاده از Glogster پوستر آنلاین ایجاد کنید تا زبان و ویدئو و تصویرهای جدید (مانند یادداشت‌های مدرس روی تخته) را از داخل کلاس آپلود کنید. این شیوه را حتماً امتحان کنید.

۳. عادت زبان‌آموز کاردرست این است که درس‌ها و یادداشت‌های خود را به‌طور مرتب تمرین و تکرار می‌کند.

برای موفقیت در یادگیری واژه و دستور زبان، باید یادداشت‌های درسی و یادداشت‌های مربوط به مطالعه‌ی آزاد خود را به‌طور مرتب تکرار کنید. به یادداشت‌هایی که از یک درس خاص برداشته‌اید مراجعه کرده و سعی کنید بعضی یا همه‌ی نکته‌های مهم زبانی و دستوری را حفظ کنید (به خاطر داشته باشید که هدفتان باید واقع‌گرایانه باشد).

سپس آموخته‌هایتان را روی یک تکه کاغذ سفید بنویسید تا بفهمید چه مقدار را به خاطر می‌آورید. این فرآیند را آن‌قدر تکرار کنید تا همه‌ی چیزهایی که در ابتدای کار برای خودتان تعیین کرده‌اید را حفظ کنید.

نکته: برخی زبان‌آموزها به فلش‌کارت‌هایی علاقه دارند که بتوانند روی یک موبایل هوشمند گردآوری کنند. اپ Quizlet چنین کاری می‌کند. اپ دیگر GoConqr است که کمک می‌کند تا همه‌ی درس‌هایتان را یک جا گردآوری کنید. حتی می‌توانید از درس‌هایتان نقشه‌های ذهنی واژگانی درست کنید! از ابزارهای آنلاین بسیاری که وجود دارند استفاده کنید و ببینید کدام‌یک برایتان مناسب‌ترند.

مهدی فیروزی: در همین رابطه، خواندن این نوشته‌ها را هم توصیه می‌کنم:
چرا و چگونه به یادگیری زبان متعهد باشیم؟
یادگیری زبان خارجی به روایت دکتر اشتیروف

۴. عادت زبان‌آموز کاردرست این است که فعال است و کنترل یادگیریش را در دست می‌گیرد.

وقتی در کلاس هستید، سعی کنید تا جای ممکن در فعالیت‌ها شرکت کنید. در استفاده از زبان و گرامری که مدرس کلاس ارائه کرده، مصمم باشید. اشتباه‌کردن جزئی طبیعی از فرآیند یادگیری است، بنابراین نگذارید جلویتان را بگیرد.

به‌جای منفعل‌بودن، فعال باشید: از مدرس بخواهید نقاط قوت و ضعفتان را بگوید؛ از هم‌کلاسی‌ها بپرسید نظرشان درباره‌ی تلفظتان چیست؛ یک گروه مکالمه‌ی انگلیسی با دیگر زبان‌آموزها تشکیل دهید تا بتوانید پس از کلاس هم صحبت‌کردن را تمرین کنید. با فعال‌بودن و دردست‌گرفتن یادگیریِ خودتان، خیلی زود نتیجه می‌گیرید. (anewlanguageisanewlife.com)

نکته: اپ‌های زبان بسیاری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند با گویشورهای انگلیسی ارتباط برقرار کنید، اما به عقیده‌ی من، بهترینشان Hello Talk است. این اپ به شما کمک می‌کند مهارت‌های زبانیِ خود را خارج از کلاس هم به کار بگیرید.

مهدی فیروزی: در همین رابطه، خواندن این نوشته‌ها را هم توصیه می‌کنم:
چگونه زبانی جدید بیاموزیم؟ ۷ راز از مترجم‌های تِد
۷ ترفند برای یادگیری زبان به شیوه‌ی بزرگان

۵. عادت زبان‌آموز کاردرست این است که چیزهای جالبی برای تماشاکردن و خواندن و گوش‌کردن پیدا می‌کند.

برای موفق‌شدن در یادگیری انگلیسی، باید تا جای ممکن زبان انگلیسی بخوانید و گوش کنید. البته باید سراغ موضوعاتی بروید که برایتان جالب هستند. عادت کنید سریال‌ها و فیلم‌های انگلیسی تماشا کنید، ترانه‌ها و سریال‌های رادیوییِ انگلیسی گوش کنید، کتاب‌ها و مجله‌های انگلیسی بخوانید. زبان انگلیسی حقیقتاً جهانی است و فرصت‌های خواندن و گوش‌کردنِ این زبان بی‌نهایت هستند.

نکته: یوتیوب منبعی رایگان و به‌ظاهر بی‌نهایت از ویدئوهای زبان انگلیسی است. به‌شخصه، عاشق تماشاکردن کانال یوتیوب جیمی الیور هستم، چرا که الهام‌بخش من در آشپزی است!

این ۵ عادت زبان‌آموز کاردرست را خواندید. اما دیدگاه شما چیست؟ چه عادت‌هایی به شما کمک کرده یا می‌کنند تا زبان خارجی را موثر و ماندگار بیاموزید؟ دانسته‌ها و پرسش‌های خود را پایین همین صفحه، با من و خواننده‌های این وبلاگ در میان بگذارید.

منبع مورداستفاده: Voices

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

5 دیدگاه

 • اپ هایی که معرفی کرده بودید را دانلود کردم
  بسیار خوب و کاربردی بودند
  متشکرم

  • البته اَپ‌ها پیشنهادهای آقای Sketchley بودند. 🙂
   من هم بابت اینکه این مطلب رو خوندید و دیدگاه‌تون رو بیان کردید، از شما سپاس‌گزارم!

 • کتاب انگلیسی در دو هفته‌ی شمارو تا انتها خوندم. کتاب همانند سایر نوشته‌هاتون بسیار کاربردی بود. به تمام کسانی که تصمیم قطعی برای تقویت زبان (هر زبانی) دارن پیشنهاد می‌کنم حتما این کتاب را دانلود کنن.

 • بنده هم با آقا محسن کاملاً موافقم. البته ی جزوه ی انگلیسی در دوهفته درست تره فکر کنم! درود بر استاد فیروزی و تلاش های شریف تان در امر آموزش زبان انگلیسی. شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید