فراگیری زبان دوم

مکالمه‌ی انگلیسی به روش مهران مدیری

مهران مدیری
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

در قسمت ششم از سریال عطسه‌ی مهران مدیری بخشی وجود دارد که سیامک انصاری نقش یک مدرس خصوصی زبان انگلیسی را در آن بازی می‌کند. او در روزنامه، آگهی داده مکالمه‌ی کامل انگلیسی در یک جلسه و حالا از طرف یک زبان‌آموز با نقش‌آفرینیِ رامین ناصر نصیر به کار گرفته شده تا تنها در یک جلسه، به او مکالمه به زبان انگلیسی بیاموزد!

خب اگر این آیتم به کارگردانی مهران مدیری را ندیده‌اید، اینجا ببینید:

هر چند این آیتم طنز است و مهران مدیری طعنه‌ای هم به آگهی‌های عجیب و غریب پیرامون آموزش زبان‌های خارجی می‌زند، اما در این نوشته می‌خواهم بگویم: این مفهوم چندان هم دور از واقعیت نیست!

مگر ممکن است تنها در یک جلسه به زبان انگلیسی مسلط شد؟!

مسلماً با دانش امروز و تا زمانی که کپسولِ یادگیریِ زبان درست نشده (!) نمی‌توان در یک جلسه به زبانی خارجی مسلط شد، اما می‌توان در مدتی بسیار کوتاه‌تر از آنچه معمولاً تصور می‌شود، به زبانی جدید سخن گفت. تا پایانِ این نوشته با من همراه باشید، تا رازش را به شما هم بگویم.


در همین رابطه، این نوشته‌ها را بخوانید:
یادگیری ترکی استانبولی در هفت روز
چقدر طول می‌کشد تا بتوانم به انگلیسی صحبت کنم؟


در این آیتم به کارگردانی مهران مدیری دیدید که مدرس زبان، از زبان‌آموزش می‌خواست شروع به صحبت کند، حتی با یک کلمه‌ی انگلیسی. این کلیدی‌ترین نکته‌ای است که می‌توانیم از این آیتم طنز برداشت کنیم.

در حقیقت، کارشناس‌های خبره و آگاهِ آموزش زبان، توصیه می‌کنند زبان‌آموزها فرآیند یادگیریشان را با صحبت‌کردن آغاز کنند. یعنی از همان ابتدا و از جلسه‌ی نخست، باید شروع به صحبت کرد. چگونه؟

زبان‌آموزی که Hello و How are you را یاد گرفته، باید از آنها استفاده کند. باید شروع به صحبت کند. چرا از همان چند کلمه و چند جمله‌ی نخست، این مهارت را به کار نمی‌گیرد؟ منتظر چیست؟ که ابتدا به طور کامل به آن زبان مسلط شود و بعد، ناگهان، مانند یک گویشور بومی، شروع به افاضه‌ی کلام کند؟!

زبان‌آموز از زمانی که کلاس را ترک می‌کند، باید شروع به استفاده از عبارت‌هایی که آموخته، و تمرین و تکرار آنها کند. تمرین‌های گفتاری و شنیداری و نوشتاری و خوانداریِ مختلفی وجود دارند که به ما اجازه می‌دهند مدام این عبارت‌ها را تکرار و تمرین کنیم. وقتی زبان‌آموز از این چند عبارت و جمله استفاده می‌کند، آنها را به زبان می‌آورد، می‌شنود و می‌فهمد، در حقیقت در حال صحبت به انگلیسی است.

زبان‌آموز از همان جلسه‌ی نخست باید شروع به صحبت کند. در واقع فعل صحبت‌کردن به زبان انگلیسی از همان ابتدا باید صورت بگیرد. چیزی که با جلو رفتنِ زمان و کلاس‌های بیشتر و پیشرفت زبان‌آموز اتفاق می‌افتد، این است که کلمه‌ها و جمله‌ها و عبارت‌های بیشتری در ذهن او جای می‌گیرند و در واقع مواد بیشتری برای گفتن و فهمیدن، در ذهن پیدا می‌کند.

تکرار می‌کنم که زبان‌آموزها باید فرآیند یادگیریشان را با صحبت‌کردن آغاز کنند. چرا؟ چون این چیزی است که می‌توانند کنترلش کنند.
شما باید صحبت‌کردن را آغاز کنید. به طرف مقابل اجازه ندهید بیش از اندازه صحبت کند. با این روش، شما قسمت بیشتری از گفتگو را انجام می‌دهید و حداقل می‌دانید که در این بین چه می‌گذرد! بله، ممکن است طرفِ مقابل نفهمد چه می‌گویید، اما این مشکلِ خود اوست، نه شما! حداقل هنوز نه. (anewlanguageisanewlife.com)

در قدم بعدی، هر قدر بیشتر صحبت و تکرار کنید، بیشتر قادر خواهید بود حرفتان را به وضوح بیان کنید. مهم این است که از هر فرصتی برای ابرازِ وجود استفاده کنید. از هر فرصتی برای تکرار و تمرین آنچه آموخته‌اید، استفاده کنید. به یاد داشته باشید که تکرار، کلید یادگیری است.

زبان انگلیسی (یا هر زبان دیگری که می‌خواهید بیاموزید) موضوع بسیار ساده‌ای است، ابزاری ارتباطی است. دستور زبان هم دخالت چندانی در آن ندارد! البته که وقتی ما زمان و انرژی فراوانی برای یادگیری زبان صرف می‌کنیم، می‌خواهیم آن را درست یاد بگیریم. اما اگر دستور زبان، اعتماد به نفس شما را خراب می‌کند، باید به خودتان یادآوری کنید که: انگلیسی فقط برای برقراری ارتباط است. نیاز و اراده‌ای است برای برقراری ارتباط. همین!


پیشنهاد می‌کنم این نوشته‌ها را هم بخوانید:
چگونه اعتمادبه‌نفس در یادگیری زبان را افزایش دهیم؟
چرا و چگونه به یادگیری زبان متعهد باشیم؟


در چین جنبشی به نام انگلیسی دیوانه‌وار وجود دارد. این جنبش بر این اساس پایه‌ریزی شده است که تنها با صحبت کردن به زبان انگلیسی، با صدای بلند و بدونِ خجالت، می‌توان بر موانع درونی یادگیری زبان غلبه کرد.

به فضای باز بروید، حتی اگر هیچ‌کس برای صحبت به زبان انگلیسی نبود، هنوز هم می‌توانید انگلیسی تمرین کنید. با صدای بلند صحبت کنید. با اعتماد به نفس صحبت کنید. با قصدِ از بین بردن ترستان صحبت کنید.

صحبت کنید!
با نفر مقابلتان صحبت کنید!
حتی اگر کسی نیست، باز هم صحبت کنید!
حتی اگر خوب صحبت نمی‌کنید، باز هم صحبت کنید!
وقتی ترس از مسخره‌شدن به سراغتان می‌آید، بلندتر صحبت کنید!
مقابله کنید! در صورت نیاز، با استفاده از حرکات دست و صدا مقابله کنید!

باید پا به میدان بگذارید. اگر می‌خواهید صحبت به زبان انگلیسی را یاد بگیرید، باید برای چگونگی نگاهتان به زبان و چگونگی واکنشتان به آن، کاری کنید. آیا دیدگاه اشتباهی دارید؟ آیا از مسخره‌شدن می‌ترسید؟ لطفاً به محدودیت‌هایتان به طور جدی فکر کنید.

تصمیم بگیرید که به این محدودیت‌ها حمله کنید؛ و سرسختانه هم این کار را انجام دهید. بدون چنین عزمی، ساعت‌ها یا سال‌های بسیاری که به یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازید، چیزی جز اتلاف وقت نخواهند بود.


نوشته‌ی مکالمه‌ی انگلیسی به روش مهران مدیری را به قلم بنده خواندید، اما من هم دوست دارم دیدگاه شما را بدانم. اگر دانسته‌ای، یافته‌ای، پرسشی درباره‌ی صحبت به انگلیسی یا هر زبان دیگری دارید، پایین همین صفحه، با من و سایر خواننده‌های این وبلاگ در میان بگذارید.

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید