فراگیری زبان دوم

چرا و چگونه به یادگیری زبان متعهد باشیم؟

چگونه به یادگیری زبان متعهد
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

برای یادگیریِ موثرِ هر زبان جدیدی به عنوان زبان خارجی، باید تغییراتی اساسی در خود بدهیم. یکی از مهم‌ترینِ این تغییرها، ایجاد و تقویت تعهد است. اما چگونه به یادگیری زبان متعهد باشیم و پشتکار خود را حفظ کنیم؟

لازم به ذکر است که این مطلب بر اساسِ آموزه‌های دکتر دنی یو رئیس مرکز ESEC نوشته شده. البته با توجه به اینکه ایشان مجموعه مقاله‌هایشان را از روی وب‌سایت مرکز برداشته‌اند، متاسفانه امکان لینک‌دهی به مقاله‌ی مرجع وجود ندارد.

«بارها شروع کرده‌ام به یادگیریِ انگلیسی، ولی هر بار بعد از چند روز یا چند هفته، یادگیری را کنار گذاشته‌ام.»

«چندین بار در کلاس‌های مختلف آموزش زبان ثبت نام کرده‌ام و هر بار هم چند ترمی رفته‌ام، اما…»

بسیاری از علاقمندان به زبان‌های خارجی هستند که چنین جمله‌هایی را به زبان می‌آورند و بعد هم تقصیر را گردنِ سیستم آموزشی و آموزشگاه و مدرس و… می‌اندازند. بله! سیستمِ آموزشیِ موثر و آموزشگاهِ باکیفیت و مدرس آگاه و… همه مهم هستند. اما در این نوشته می‌خواهم به نکته‌ی مهم دیگری اشاره کنم. تا زمانی که شما به عنوان یک زبان‌آموز، این ویژگی را نداشته باشید، هیچ عنصر دیگری نمی‌تواند شما را در مسیر یادگیری نگه دارد.

ویژگی‌ای که می‌خواهم درباره‌اش بگویم، تعهد به یادگیری است.

چرا به یادگیری زبان متعهد باشیم؟

شما تا زمانی که تعهد به یادگیری نداشته باشید، نمی‌توانید به هدفتان برسید و این، تنها مختص یادگیری زبان خارجی هم نیست. بدون شک تعهد به تصمیم و عزم جدی در انجام کار، برای دستیابی به هر هدفی بسیار مهم است.

بیایید از این به بعد، خودتان را متعهد کنید.

وقتی به چیزی باور دارید، خودتان و امکاناتی که دارید را فدای آن می‌کنید. تمام تلاشتان را می‌کنید و حتی بیشتر از ظرفیت هم تلاش می‌کنید. به همین خاطر است که باید تعهد ایجاد کنید. بیاموزید که داشته‌هایتان را در مسیر هدف، به کار بگیرید. بیاموزید که گاهی باید کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت نمی‌برید. کارهایی را باید انجام دهید که به آنها نیاز دارید. اصلاً کارها را برای بازده‌های بلندمدت انجام دهید. پس از مدتی، از اینکه چگونه می‌توانید خود و جهانتان را تغییر دهید، شگفت‌زده خواهید شد.

به خاطر داشته باشید که فرق بین موفقیت و شکست، تعهد است. تعهد همان صدایی است که در ذهنتان شما را ترغیب می‌کند: «اگر ابتدا موفق نشدی، تلاش کن، تلاش کن و دوباره تلاش کن.»

یادگیریِ انگلیسی به عنوان زبان خارجی می‌تواند بسیار ساده باشد، اعتماد‌به‌نفس خود را تقویت کنید. به خودتان بگویید که می‌توانید و باور داشته باشید که می‌توانید؛ بعد هم شروع کنید.

اول اینکه بیشتر صحبت کنید. آموخته‌هایتان را مدام تکرار کنید. دوم اینکه زیاد گوش کنید. نیازی به درک تک‌تک کلمه‌ها نیست. سوم اینکه به زبان انگلیسی فکر کنید و این زمانی اتفاق خواهد افتاد که شما خودتان را به اندازه‌ی کافی با آن احاطه کرده باشید. و همیشه، تا رسیدن به هدف، به این فرآیند متعهد بمانید.

چگونه به یادگیری زبان متعهد شویم؟

خب هر کس نسخه‌ی خودش را دارد، اما من هم پیشنهادی برایتان دارم: (anewlanguageisanewlife.com)

شاید این روزها به کلاس زبان می‌روید، یا در مدرسه و دانشگاه زبان انگلیسی می‌خوانید. همین امروز، ۶ نفر از هم‌کلاسی‌های خود را انتخاب کنید و با آنها عهد ببندید که در طی دوره‌ی زمانیِ معینی، هر روز فقط انگلیسی صحبت کنید. حداقل ۶ نفر را بیابید و این عهد را با یکدیگر ببندید. به محض اینکه این ۶ برنده را پیدا کردید، با هم دست بدهید و قول و قرار سفت و سختی بگذارید!

مهم است که به یکدیگر متعهد شوید. در نتیجه‌ی این تعهد، برایتان تکلیف ایجاد می‌شود. شاید در هفته‌های نخست دلسرد یا ناامید شوید. شاید حتی عصبانی شوید، به‌ویژه از خودتان. چرا؟ چون شاید در ابتدا زبانتان برای ابراز خودتان به طور واضح، به اندازه‌ی کافی خوب نباشد. وسوسه خواهید شد که برای توضیح، از زبانِ مادری استفاده کنید. اما از مبارزه دست نکشید و تسلیم نشوید. به خودتان و به مسئولیتی که در قبال دوستانتان دارید، متعهد بمانید. 🙂

در مورد اهمیت نقش همراه در یادگیری زبان، این نوشته را بخوانید.

این نوشته پیرامون چگونه به یادگیری زبان متعهد شویم را خواندید. اما من هم دوست دارم نظرِ شما را بدانم. آیا در مسیر یادگیریِ زبان با مسئله‌ی کمبود تعهد مواجه هستید؟ آیا شما هم از آن دسته زبان‌آموزها هستید که چندین بار آغاز کرده‌اید ولی هرگز ادامه نداده‌اید؟ به نظر شما چگونه به یادگیری زبان متعهد شویم؟

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید