دنیای زبان

تنها رئیس جمهور آمریکا که انگلیسی زبان دومش بود!

رئیس جمهور آمریکا
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

پیش از این ۱۰ ستاره هالیوود را معرفی کردم که انگلیسی را به عنوان زبان دوم آموختند. بیشتر آنها مهاجرهایی بودند که به دنبال زندگیِ بهتر به آمریکا رفتند و حسابی هم با زبان انگلیسی دست و پنجه نرم کردند. اما در این پست قصد دارم در مورد آن رئیس جمهور آمریکا بگویم که انگلیسی را به عنوان زبان دوم آموخت!

مارتین ون بورن Martin Van Buren در ۱۴ آذر سال ۱۱۶۱ شمسی در دهکده‌ی کیندرهوک Kinderhook در ایالت نیویورک به دنیا آمد. در بیست و چهارم همان ماه، تحت نامِ Maarten van Buren (که املای اصلی آن به زبان هلندی است) غسل تعمید داده شد.

در آن زمان، کیندرهوک روستایی دورافتاده بود و تقریباً همه‌ی اهالی با هم فامیل بودند. آنها در خانه و با یکدیگر به زبان هلندی و تنها با کسانی که از خارج دهکده می‌آمدند، به انگلیسی صحبت می‌کردند.

جدِ بزرگِ او Cornelis Maessen از شهرِ بورِن در هلند بود که در سال ۱۰۰۹ شمسی به آمریکا آمده و قطعه زمینی در جزیره‌ی منهتن خریده بود. پسرش Martin Cornelisen نامِ خانوادگیِ ون بورن را برای خود انتخاب کرد.

مارتین زمانی شروع به یادگیری و صحبت به انگلیسی کرد که به مدرسه رفت. بیشتر دانش‌آموزها در خانواده‌ی ون بورن، به خاطر شرایط اجتماعی و اقتصادی پس از یکی دو سال، مدرسه را رها می‌کردند تا به والدین خود کمک کنند. اما او با آنکه می‌دانست هرگز نمی‌تواند مانند هم‌کلاس‌های پولدارش به کالج برود، تا آنجا که می‌توانست در مدرسه ماند.

در سن ۱۴ سالگی، در حالی که در درس‌های انگلیسی و لاتین نمره‌های خوبی گرفته بود، مدرسه را ترک کرد تا نزدِ یک وکیل محلی، درس حقوق بخواند.

جیمز اِی. همیلتون James A. Hamilton که رفیقِ صمیمیِ ون بورن در عرصه‌ی سیاسی در نیویورک بود، بعدها نوشت که ون بورن از نظر تحصیلات، آمادگیِ کافی برای تصدیِ پست وزیر امور خارجه را نداشت.

زمانی که رئیس جمهور آمریکا، اندرو جکسون Andrew Jackson، ون بورن را به سِمَت سفیر ایالات متحده در انگلستان منصوب کرد، جان رَندولف John Randolph، سناتور ایالت ویرجینیا به او هشدار داد که ون بورن نمی‌تواند زبان انگلیسی را به درستی صحبت کرده و یا بنویسد، و به جای will از shall استفاده می‌کند!

ون بورن که نخستین رئیس جمهور آمریکا بود که پس از استقلالِ ایالات متحده متولد شد، تنها رئیس جمهور آمریکا هم بود که انگلیسی را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کرد. مارتین ون بورن از ۱۳ اسفند ۱۲۱۵ تا ۱۳ اسفند ۱۲۱۹ شمسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا، مشغول به خدمت بود. (anewlanguageisanewlife.com)

منبع تصویر بالای صفحه: ویکی‌پدیا

منابع مورداستفاده برای نگارش این مطلب:
ویکی‌پدیا
وبلاگ لینگوآور، روزتا استون
وب‌سایت سازمان پارک‌های ملی
کتاب مارتین ون بورن و نظام سیاسی آمریکا، صفحه‌ی ۱۴، نوشته‌ی دونالد بی. کُل

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید