آموزش زبان

زبان‌های خارجی را با گوگل بیاموزید

گوگل
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

گوگل محصولات فراوانی دارد که کاربردهای زیادی هم دارند، اما ما می‌توانیم آنها را در جهت یادگیری زبان یا زبان‌های جدید به کار بگیریم. در این نوشته، تلاش شده تعدادی از نکته‌ها و ترفندهای کار با گوگل برای یادگیری زبان‌های خارجی آموزش داده شود. البته این نوشته با تمرکز بر یادگیری زبان انگلیسی نوشته شده، اما شما می‌توانید همین نکته‌ها و ترفندها را برای یادگیری هر زبان دیگری نیز به کار بگیرید.

۱. یافتن معنی واژه‌ها و کلی اطلاعات ریز و درشت دیگر با گوگل

به دنبال معنی یک واژه هستید. کجا به دنبال آن می‌گردید؟ دیکشنری کاغذی، نرم‌افزار دیکشنری، دیکشنری‌های آنلاین… یکی از بهترین منبع‌ها برای یافتن معنی واژه، جستجوگر گوگل است.

تصور کنید به دنبال معنیِ واژه‌ی lollipop هستیم. اگر همین کلمه را به تنهایی جستجو کنیم، گوگل همه‌ی صفحه‌هایی که این واژه در آنها به کار رفته را نمایش می‌دهد، اما اگر آن را به همراه واژه‌ی define یا شکل‌های دیگر آن مانند definition به کار ببریم، گوگل معنی آن را به انگلیسی نمایش می‌دهد. به طور مثال در فیلد جستجوی گوگل می‌نویسم define: lollipop یا lollipop definition و گوگل این صفحه را نمایش می‌دهد:

تصویر گوگل

نتیجه‌ی جستجوی عبارت define:lollipop

در ابتدای صفحه، نه‌تنها معنی، بلکه اطلاعات فراوان دیگری هم درباره‌ی این واژه‌ آمده. از جمله تلفظ، شکل مفرد و جمع، مثال‌هایی از کاربرد در جمله، منشاء واژه و حتی فراوانیِ کاربرد آن طی چند قرن گذشته، در کتاب‌ها و منابع چاپی و آنلاین. توضیحات مربوط به قسمت‌های مختلف را می‌توانید در این تصویر، به رنگ قرمز ببینید:

تصویر گوگل

نوشته‌های قرمزرنگ، توضیحات قسمت‌های مختلف دیکشنری گوگل هستند

۲. یادگیری و بررسی دستور زبان با گوگل

از گوگل برای یادگیریِ دستور زبان و ساختار جمله‌ها و عبارت‌ها هم می‌توانید کمک بگیرید. برای مثال، می‌خواهیم بدانیم کدام یک از این دو جمله درست هستند:

Who went to the zoo?

Who did went to the zoo?

البته یک راه این است که هر دو را جستجو کرده و به وب‌سایت‌های آموزش گرامر مراجعه کرده و چه بسا دقیقه‌ها و ساعت‌های متمادی زمان صرف کنیم و بخوانیم تا بفهمیم کدام درست است. اما راه سریع‌تر این است که هر دو عبارت را جستجو کرده و به «تعداد» نتیجه‌هایی رجوع کنیم که گوگل ارائه می‌کند.

مثلاً وقتی جمله‌ی اول را جستجو می‌کنیم، گوگل ۱۱۰۰۰۰ نتیجه پیدا می‌کند. اما جمله‌ی دوم را که جستجو می‌کنیم، تنها یک نتیجه یافت می‌شود. پس می‌توانیم نتیجه بگیریم جمله‌ی اول درست است.

نکته: همیشه هنگام جستجو در گوگل، جمله‌ها و واژه‌ها را داخل علامت نقل قول (quotation mark) بگذارید. به این شیوه، گوگل دقیقاً دنبال آنچه داخل علامتِ “” وجود دارد می‌گردد و سایر جمله‌ها و عبارت‌های مشابه را در فهرستِ نتیجه‌ها نمی‌آورد.

گاهی جمله‌های ما آنقدر طولانی یا پر از واژه‌های خاص هستند که حتی با وجود درست‌بودن، گوگل هیچ نتیجه‌ای از آنها نمی‌یابد. مثل این جمله:

I have never been to Spain, but I can speak Spanish fluently.

وقتی این جمله را جستجو می‌کنیم، هیچ نتیجه‌ای پیدا نمی‌شود! می‌توانیم نتیجه بگیریم جمله بسیار خاص است و شاید با عوض‌کردنِ برخی واژه‌ها مانند اسم کشور و فعل، بتوانیم به پاسخ برسیم. اما به جای آنکه وقت خود را با جابه‌جایی واژه‌ها تلف کنیم، از علامت ستاره (asterisk) استفاده می‌کنیم. یعنی کلمه‌های Spain و speak و Spanish و fluently را حذف کرده و به جای آنها از علامت * استفاده کرده و این بار این جمله را جستجو می‌کنیم:

I have never been to *, but I can *.

می‌بینید که این بار گوگل ۱۵۸۰۰۰۰۰۰ نتیجه پیدا می‌کند! پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که این جمله درست است و در انگلیسی روزمره کاربرد دارد.

به عقیده‌ی برخی، گوگل می‌تواند از کتاب‌های گرامر هم بهتر عمل کند؛ چون آنچه در این جستجوگرِ هوشمند می‌بینید، زبان معاصری است که توسط بیشتر انگلیسی‌زبان‌های دنیا استفاده می‌شود، و نه دستور زبانی که کارشناس‌های این حوزه در قالب کتاب‌های گرامری عرضه می‌کنند. در حقیقت کتاب‌های دستور زبان به ما می‌گوید «چگونه باید باشد» در حالی که از گوگل یاد می‌گیریم «چگونه هست»!

اما نباید هم فراموش کرد نتیجه‌ای که از این راه به دست می‌آوریم، همیشه صددرصد درست نیست. چرا؟

زیرا بسیاری از کسانی که به انگلیسی می‌نویسند، اصلاً انگلیسی‌زبان نیستند و خود هم در حال یادگیری‌اند. حتی ممکن است برخی انگلیسی‌زبان‌ها از سواد کافی برای نگارش درست جمله‌ها برخوردار نباشند و عبارت یا جمله‌ای بنویسند که با اصول دستور زبانشان هم‌خوانی ندارد. خب گوگل هم این نتیجه‌ها را یافته و ارائه می‌کند. پس همیشه و در همه‌ی موارد، نمی‌توان نتیجه‌ای که از این طریق به دست می‌آید را بی چون و چرا پذیرفت. ضمن آنکه بعضی وقت‌ها ممکن است بیش از یک پاسخ صحیح برای پرسش ما وجود داشته باشد.

۳. یادگیری مفهومی واژه‌ها و عبارت‌ها با گوگل

می‌دانید بزرگترین ایراد همه‌ی دیکشنری‌های دنیا، به هر زبان و در هر قالبی که هستند چیست؟ آنها کلمه‌ها و عبارت‌ها و اصطلاح‌ها را در قالب کلمه‌ها و عبارت‌ها و اصطلاح‌ها توضیح می‌دهند! خواه به همان زبان مقصد یا زبان مادری. مثلاً به تعریفِ همان واژه‌ی lollipop در دیکشنری آکسفورد توجه کنید:

A hard round or flat sweet/candy made of boiled sugar on a small stick

یک شیرینیِ گرد و صافِ سفت که از شکر آب‌شده روی تکه چوبی کوچک ساخته شده! بیایید صادق باشیم. آیا lollipop، یک نوع شیرینیِ گرد و صافِ سخت است که از شکر آب‌شده روی تکه چوبی کوچک ساخته شده؟! 🙂 ما می‌خواهیم زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم بیاموزیم و از آن استفاده کنیم، پس خواندن و یادگرفتن و حفظ‌کردنِ این عبارت حتی به انگلیسی و از دیکشنری آکسفورد هم نمی‌تواند کمک چندانی به دست‌یابی به این هدف بکند.

پس راهِ چاره چیست؟ می‌رسیم به سومین (و به عقیده‌ی من مهم‌ترین) کمک گوگل در مسیر زبان‌آموزی. بهترین دیکشنری برای یادگیری انگلیسی و البته هر زبان دیگری که مدنظر شماست، جستجوگر تصویر گوگل است.

به دنبال معنیِ واژه‌ی lollipop بودیم. بیایید به جای دیکشنری‌های کاغذی و آنلاین، در Google Images به دنبال آن بگردیم:

تصویر جستجوی تصویری گوگل

نتیجه‌ی جستجوی واژه‌ی lollipop در سرویس جستجوی تصویر گوگل

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، گوگل هزارها هزار تصویر از این واژه یافته و در اختیار ما می‌گذارد تا ببینیم lollipop چیست. به این می‌گویند «یادگیریِ مفهومی». یعنی به جای آنکه به دنبال تعریف یا ترجمه‌ی یک کلمه باشیم، تلاش کنیم با تماشای تصویرهای مرتبط، مفهومِ آن را درک کنیم. از این به بعد هر جا چنین چیزی ببینیم به یاد این واژه، و هر جا هم این واژه را ببینیم، به یاد این تصویرها میفتیم؛ پس lollipop این است! (anewlanguageisanewlife.com)

نکته: اگر مشغول یادگیریِ زبان دیگری، به جز انگلیسی هستید و می‌خواهید تصویرهای واژه‌ای را به آن زبان بیابید، بهترین شیوه این است که از آدرس گوگل با دومین آن کشور استفاده کنید. مثلاً اگر در حال یادگیریِ زبان فرانسوی هستید، در آدرسِ google.fr به دنبال واژه‌های فرانسوی بگردید و اگر می‌خواهید تصویرهای واژه‌ای را در آلمانی بیابید، به سراغ google.de بروید.

علاوه بر این نکته‌هایی که در مورد جستجوگر گوگل گفته شد، گوگل سرویس‌های دیگری هم مانند Google Translate یا Ngram Viewer و… دارد که می‌توانیم در مسیر یادگیری زبان از آنها استفاده کنیم. شاید در آینده، در قالب پست‌هایی جداگانه، به آنها نیز پرداختم.


نوشته‌ای که پیش روی شماست، حاصل صرفِ زمان و تلاش توسط نویسنده است. پس اگر می‌خواهید از این نوشته در وبلاگ یا وب‌سایت خود استفاده کنید، پیش از هر چیز نگاهی به صفحه‌ی کپی‌رایت بیاندازید.


راستی! اگر از کار با جستجوگر گوگل تجربه‌ای دارید، یا ترفندی می‌شناسید که در این نوشته اشاره‌ای به آن نشده، پایین همین صفحه، آن را با من و سایر خواننده‌های وبلاگ هم در میان بگذارید.

تصویر بالای صفحه: Marcin Wichary

منابع مورداستفاده برای نگارش این مطلب:
PAKO’s English Page
A guide to learning English
Antimoon
Fluent in 3 Months

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

7 دیدگاه

 • بسیار کاربردی و آموزنده بود. از اینکه دانش خود را با علاقمندان به یادگیری زبان دوم به اشتراک میگذارید ، بی نهایت سپاسگزارم.

  • خواهش می‌کنم. من هم از شما، بابت اینکه نوشته‌های بنده رو خواندید و دیدگاه‌هایتان را هم به اشتراک گذاشتید، سپاس‌گزارم!

 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما و با تشکر از مطالب مفیدتون
  یادگیری زبان واقعا برا من ی غول شده.حتی ابتدایی ترینش
  لطفا راهنمایی بفرمایید چ جوری شروع کنم؟
  ب مصاحبه دکتری هم دعوت شدم اگه شانس بیارم و انگلیسی نپرسن ازم و دانشجو دکتری بشم باید بعد گمونم دوسال مدرک انگلیسی تحویل دانشگاه بدیم.بنابراین باید سریع اقدام بکنم.لطفا بگید چکار کنم.
  بنظر من زبان بلد نبودن بی سوادیه،باید خیلی زودتر از این دنبالش میرفتم.
  ممنون

  • درود بر شما! از اینکه با بنده مشورت می‌کنید، سپاس‌گزارم!
   در لابه‌لای نوشته‌های این وبلاگ، آموزه‌های فراوانی پیرامون یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی (efl) می‌یابید. پیشنهاد می‌کنم چند ساعتی زمان بگذارید و این نوشته‌ها را بخوانید و یادداشت‌برداری کنید. علاوه بر تئوری‌های مطرح‌شده، نکته‌ها و تمرین‌های عملیِ فراوانی هم وجود دارند که مسیر را برای شما هموار خواهند کرد.
   پیشنهاد دیگرم این است که کتاب انگلیسی در 2 هفته را خریداری و دانلود بفرمایید. این کتاب که در بیش از 50 صفحه نوشته و تقدیم کرده‌ام، مسیری از صفر تا صد را برای یادگیری یک زبان جدید در منزل و بدون کمک مدرس و آموزشگاه برای شما ترسیم می‌کند.
   به گفته‌ی مدرسین درجه‌یکِ بین‌المللی، زبان‌آموزی با انگیزه و پشتکارِ کافی، می‌تواند طی دو تا سه هفته به یک زبان جدید صحبت کرده و طی شش تا دوازده ماه هم به آن زبان مسلط شود! پس از همین امروز شروع کنید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید