فراگیری زبان دوم

یادگیری زبان جدید بعد از ۵۰ سالگی

بعد از ۵۰ سالگی
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

بارها در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها خوانده‌ام و گاهی نیز خودم خطاب این پرسش قرار گرفته‌ام که مثلاً «من چهل سال دارم، آیا هنوز هم می‌توانم زبان جدیدی بیاموزم؟» یا اینکه «من بعد از ۵۰ سالگی هم می‌توانم انگلیسی یاد بگیرم؟ و ده‌ها و صدها پرسش این‌چنینیِ دیگر.

آقای A. J. Hoge مدرس بین‌المللی زبان انگلیسی در نوشته‌ای کوتاه به این پرسش‌ها پاسخ داده و گفته‌اند که نه‌تنها بعد از ۵۰ سالگی هم می‌توان انگلیسی را به عنوان زبان دوم آموخت، بلکه یک فرد مسن (پنجاه‌ساله‌ها ناراحت نشوند! منظور خیلی بالاتر از پنجاه سال است 🙂 ) مزیت‌های فراوانی هم در مقایسه با یک کودک یا نوجوان دارد که می‌تواند در مسیر یادگیری زبان جدید، از آنها استفاده کند.

این نوشته‌ی ساده و گویا و الهام‌بخشِ آقای هوگ را ترجمه کرده و در ادامه تقدیم می‌کنم. از شما هم می‌خواهم اگر بالاتر از پنجاه سال دارید، یا سن کمتری دارید اما فکر می‌کنید زبان‌آموزی برای شما دیر شده، یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، پایینِ همین صفحه با من و دیگر خواننده‌های این وبلاگ در میان بگذارید.

بعد از ۵۰ سالگی و بالاتر از آن، زمان فوق‌العاده‌ای است برای یادگیریِ انگلیسی یا هر زبان جدید دیگری. در حقیقت مزایای بسیاری برای یادگیریِ زبان انگلیسی پس از پنجاه سالگی وجود دارد.

معمولاً همه جا می‌بینیم و می‌شنویم که بهترین زمان برای یادگیریِ زبان جدید، دوران کودکی است، اما این حقیقت ندارد! در واقع افرادی که پنجاه سالگی را گذرانده‌اند، مزایای بسیاری دارند که به آنها کمک می‌کنند انگلیسی را سریع‌تر بیاموزند و با تسلط بیشتری به انگلیسی صحبت کنند. در اینجا، تعدادی از آنها را عنوان می‌کنم:

یک مزیت بسیار بزرگ، میزان توجه در بزرگسال‌هاست، یعنی توانایی تمرکز آنها

اگر صادق باشیم، قبول می‌کنیم که بیشتر کودکان و نوجوانان میزان تمرکز کمتری نسبت به بزرگسالان دارند. آنها سریع‌تر خسته می‌شوند. ساده‌تر تمرکزشان به هم می‌خورد. بزرگسالان، به‌ویژه آنهایی که پنجاه سالگی را رد کرده‌اند، معمولاً تمرکز بهتری دارند. آنها از تواناییِ تمرکز برای مدت طولانی‌تری برخوردارند. وقتی در حالِ یادگیریِ صحبت به انگلیسی هستید، این تمرکزداشتن، مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

مزیت دیگر افراد بالای پنجاه سال، تجربه‌ی آنها در زندگی است

تجربه‌ی زندگی به شما کمک می‌کند زبان جدید را بهتر بیاموزید. چون تجربه‌ی بیشتری دارید، تصویرهای بیشتر و رویدادهای بیشتری در ذهنتان دارید؛ پس ارتباط‌دادنِ واژه‌ها و عبارت‌ها و جمله‌هایی که به زبان انگلیسی می‌آموزید، با زندگیِ واقعی، برایتان آسان‌تر است. یعنی وقتی انگلیسی یا هر زبان دیگری را می‌شنوید و می‌خوانید، وقتی در حال یادگیریِ اصطلاح‌ها و واژگان آن زبان هستید، می‌توانید آنها را به خاطره‌ها و تجربه‌های حقیقی از زندگیِ خودتان پیوند بزنید. این توانایی به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر از کسانی که سن پایینی دارند، یاد بگیرید.

دیگر مزیت بزرگ افراد مسن‌تر، استقلال است

کودکان و نوجوانان و جوانان اغلب زندانیانِ سیستم‌های آموزشیِ دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها و مدرسه‌ها هستند! آنها اجبار می‌شوند از روش‌هایی استفاده کنند که جواب نمی‌دهند، زیرا در سیستمِ مدرسه گرفتار شده‌اند. آنها مجبور می‌شوند چیزهایی را بخوانند که در تسلط به انگلیسی، کمکی به ایشان نمی‌کنند، چرا که در سیستم مدرسه گرفتار شده‌اند. اما شما به عنوان یک بزرگسال، به‌ویژه افرادِ بالای پنجاه سال، بسیار مستقل‌تر هستید. شما می‌دانید چه می‌خواهید. شما می‌دانید چرا می‌خواهید انگلیسی بیاموزید، پس می‌توانید برنامه‌ی یادگیریِ مستقلی داشته باشید که با نیازهایتان سازگاری داشته باشد، چیزی که واقعاً نیاز دارید، و این بسیار موثرتر است. (anewlanguageisanewlife.com)

تصور می‌کنم آخرین مزیت، تعهد بیشتر است

تجربه‌ی زندگی معمولاً تعهد بیشتری به بزرگترها می‌دهد. همین‌طور که سن بالاتر می‌رود، متوجه می‌شوید قرار نیست کس دیگری به شما کمک کند تا موفق شوید یا شما را موفق کند. بله، می‌توانید معلم بگیرید، می‌توانید از حضور مربی‌ها بهره ببرید. اما در نهایت، می‌دانید که خودتان مسئول هستید، تعهد شما کلید موفقیتتان است. تا به امروز، در مسیرِ زندگی کاری و خانوادگی، همین امر کلید موفقیتتان بوده است. جوان‌ها اغلب این را متوجه نمی‌شوند. آنها فکر می‌کنند همه چیز باید سهل‌الوصول باشد. آنها فکر می‌کنند این معلم است که مسئول همه چیز است. زبان‌آمورهای مسن‌تر، می‌دانند که این صحیح نیست، آنها در این مسیر، تعهد بیشتری دارند.

بنابراین، اگر شما بالای پنجاه سال و حتی بیشتر سن دارید، نگران نباشید که در یادگیریِ انگلیسی مشکل خواهید داشت یا اینکه یادگیری انگلیسی برای نوجوان‌هاست، این درست نیست! در واقع شما به عنوان یک زبان‌آموزِ مسن‌تر، مزیت‌های فوق‌العاده‌ای دارید. پس شروع کنید و از یادگیریِ انگلیسی لذت ببرید، قول می‌دهم خیلی زود با تسلط به انگلیسی صحبت خواهید کرد.

بله! می‌توانید بعد از ۵۰ سالگی هم انگلیسی یا هر زبان جدید دیگری را بیاموزید. چگونه؟ پیشنهاد می‌کنم این نوشته‌ها را بخوانید:
۷ افسانه در مسیر یادگیری زبان خارجی
چگونه زبانی جدید بیاموزیم؟ ۷ راز از مترجم‌های تِد
چگونه یادگیری زبان را در زندگی روزمره جاری کنیم؟

پس از آن هم، هفت تمرین برای یادگیری زبان انگلیسی را دانلود کرده و شروع کنید!


منبع مورداستفاده: Effortless English

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید