فراگیری زبان دوم

چگونه اعتمادبه‌نفس در یادگیری زبان را افزایش دهیم؟

اعتمادبه‌نفس
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

برای یادگیریِ موثرِ هر زبان جدیدی به عنوان زبان خارجی، باید تغییراتی اساسی در خود بدهیم. یکی از مهم‌ترینِ این تغییرها، تقویتِ خودباوری یا اعتمادبه‌نفس است. لازم به ذکر است که این مطلب بر اساسِ آموزه‌های دکتر دنی یو (Danny Yu)، رئیس مرکز ESEC نوشته شده. البته با توجه به اینکه ایشان مجموعه مقاله‌هایشان را از روی وب‌سایت مرکز برداشته‌اند، متاسفانه امکان لینک‌دهی به مقاله‌ی مرجع وجود ندارد.


بیایید از این به بعد، به یادگیری زبان، به عنوان فرآیندی بسیار ساده نگاه کنیم. بسیاری از ما یادگیریِ زبان جدید را برای خودمان تبدیل به هیولا کرده‌ایم. وقتی یادگیری در ذهنمان کارِ پیچیده‌ای تلقی می‌شود، در عمل هم واقعاً پیچیده می‌شود، اتفاقاً آموزش آن هم کار پیچیده‌ای می‌شود. ولی یادگیری زبان جدید، آن‌قدر‌ها هم دشوار نیست.

ابتدا این خاطره از دکتر یو را بخوانید:

«خانواده‌ی من در هنگ کنگ زندگی می‌کردند و سپس به آمریکا مهاجرت کردند. هنگامی که پدرم به آنجا رسید، حتی یک کلمه هم انگلیسی بلد نبود. او آموزش چندانی ندیده بود. حتی از مدرسه‌ی ابتدایی هم فارغ‌التحصیل نشده بود. با این حال، به محض استقرار، تصمیم گرفت کسب‌وکاری شخصی راه بیاندازد و بعد هم سرمایه‌گذار املاک شد. او خانه و آپارتمان و زمین خرید و فروش می‌کرد.

یک روز پدرم بعد از مدرسه مرا صدا کرد و خواست مدتی را در محل کارش بگذرانم. با هم به یک جلسه رفتیم. او تلاش می‌کرد قطعه زمینی را به یک آمریکایی بفروشد. متاسفانه باید بگویم که بیشتر آنچه پدرم گفت را نفهمیدم! او زبان انگلیسی را خودش آموخته بود و این کار را بسیار هم بد انجام داده بود. من قطعاً شیوه‌ی یادگیریِ او را توصیه نمی‌کنم. با این حال، می‌خواهم بدانید با وجود اینکه پدرم انگلیسی را بسیار بد صحبت می‌کرد، آن معامله انجام گرفت و سود خوبی هم به او رسید.»

نکته‌ی این خاطره، اینجاست: زبان انگلیسی موضوع بسیار ساده‌ای است. عمدتاً یک ابزار ارتباطی است. انگلیسی به عنوان یک ابزار ارتباطی، زبان شکسپیری نیست، و تا حدی می‌شود گفت حتی دستور زبان هم دخالتِ چندانی در آن ندارد!

وقتی با اراده و خودباوری صحبت می‌کنید، دیگران با وجود کمبودهای زبانیِ شما، باز هم متوجه منظورتان می‌شوند و باورتان می‌کنند. حالا چه کنیم که در خود اعتمادبه‌نفس ایجاد کرده و آن را رشد دهیم؟

یادگیریِ یک زبان جدید را می‌توان در سه مرحله‌ی صحبت‌کردن و گوش‌کردن و فکر‌کردن خلاصه کرد؛ در هر مرحله هم می‌توانیم کاری انجام دهیم که اعتمادبه‌نفسمان را تقویت کند.

اعتمادبه‌نفس در صحبت‌کردن

به نظر شما اولین قدم در یادگیریِ انگلیسیِ شفاهی چیست؟ گسترش دایره‌ی کلمه‌ها؟ تسلط بر ساختارها؟

خیر! من همیشه توصیه می‌کنم که زبان‌آموزها فرآیند یادگیریشان را با صحبت‌کردن آغاز کنند!

چرا؟ چون این همان چیزی است که می‌توانند کنترلش کنند. دیدید که آقای یو هم دقیقاً همین کار را انجام داده بود. احتمالاً ایشان بیشتر آنچه را که فرد مقابلش می‌گفت، نمی‌فهمید، اما این مسئله او را از صحبت به انگلیسی بازنمی‌داشت. در مذاکره‌ی کاری، تا زمانی که آقای یو به صحبت ادامه می‌داد و طرفِ مقابل گوش می‌کرد، او برتری داشت.

در اینجا، شما اسلحه‌ای مخفی دارید! می‌توانید آغازکننده‌ی صحبت باشید. می‌توانید به طرف مقابل اجازه ندهید بیش از حد صحبت کند. اگر شما قسمت بیشتری از صحبت را انجام دهید، حداقل می‌دانید که در این بین چه می‌گذرد. بله، ممکن است طرفِ مقابل نفهمد که چه می‌گویید، اما این مشکل خود اوست، نه شما! حداقل هنوز نه.

هرقدر بیشتر صحبت و تکرار کنید، بیشتر قادر خواهید بود حرفتان را به وضوح بیان کنید. مهم این است که از هر فرصتی، برای بیان نظرتان، و تکرار و تمرین آنچه آموخته‌اید، بهره ببرید.

در همین رابطه، این نوشته‌ها را هم مطالعه کنید:
چقدر طول می‌کشد تا بتوانم به انگلیسی صحبت کنم؟ (قسمت یکم)
چقدر طول می‌کشد تا بتوانم به انگلیسی صحبت کنم؟ (قسمت دوم)
چقدر طول می‌کشد تا بتوانم به انگلیسی صحبت کنم؟ (قسمت سوم)

اعتمادبه‌نفس در گوش‌کردن

در اینجا، کنترلی را که هنگام صحبت‌کردن دارید، نمی‌‌توانید داشته باشید. همان‌طور که در پارسی لهجه‌های بسیاری وجود دارد، در انگلیسی هم راه‌های بسیاری برای صحبت و سخنورهای بسیاری با شخصیت‌های مختلف وجود دارند. پس شانستان برای فهمیدن همه‌ی اشخاص و همه‌ی چیزها، کم است. بهترین تمرین برای تقویتِ توانایی شنیداری، گوش‌کردنِ زیاد است. اما راز گوش‌کردنِ موثر چیست؟

راز این است: تلاش نکنید تک‌تک کلمه‌ها را بفهمید.

یکی از بزرگترین مانع‌ها در یادگیری یک زبان جدید، تلاش برای درک تک‌تک کلمه‌هاست. ما تصور می‌کنیم برای ادعای اینکه انگلیسی بلدیم، باید همه‌ی کلمه‌ها و جمله‌ها را به‌طور کامل متوجه شویم. این درست نیست. باید بدانید که بیش از یک میلیون کلمه در زبان انگلیسی وجود دارد؛ اما خود آمریکایی‌ها هم فرهنگ لغتی با یک میلیون کلمه در ذهن ندارند. به هیچ وجه!

پس آنها چگونه ارتباط برقرار می‌کنند؟

آمریکایی‌ها حدوداً از ۲۰۰۰ کلمه استفاده می‌کنند و این تعداد کلمه، حدود ۹۵ درصد از ارتباط میان آنها را پوشش می‌دهد. بله! آنچه لازم دارید، بیش از کلمه و ساختار، شهامت و اراده‌ی استفاده از زبان انگلیسی و غوطه‌وربودن در محیطی انگلیسی است.

در همین رابطه، این نوشته‌ها را هم مطالعه کنید:
چه تعداد کلمه باید بدانم؟ قانونِ ۹۵/۵ در یادگیریِ زبان (قسمت یکم)
چه تعداد کلمه باید بدانم؟ قانونِ ۹۵/۵ در یادگیریِ زبان (قسمت دوم)

اعتمادبه‌نفس در فکرکردن

علاوه بر صحبت‌کردن و گوش‌کردن، فکرکردن به زبان انگلیسی را هم باید تمرین کنید. فکرکردن به انگلیسی چندان دشوار نیست. چطور؟

مادامی که خودتان را مشغول نگه داشته و با انگلیسی احاطه کنید، موظفید به این زبان فکر هم بکنید. آنچه باید انجام دهید، فراهم‌کردنِ محیط است. این همان چیزی است که روی آن کنترل دارید. (anewlanguageisanewlife.com)

صحبت کنید؛ با هر کسی که هست. حتی اگر کسی در آن اطراف نیست هم صحبت کنید. تا جایی که می‌توانید گوش کنید، حتی اگر یک فایل صوتی دارید. با کسی که انگلیسیش خوب است تمرین کنید. حتی با کسی که انگلیسی را خوب صحبت نمی‌کند هم تمرین کنید.

وقتی صحبت می‌کنید، وقتی گوش می‌کنید، وقتی از ضبط صوت یا کامپیوتر استفاده می‌کنید، وقتی برنامه‌ای به انگلیسی تماشا می‌کنید، وقتی به کلاس می‌روید، وقتی از اینترنت استفاده می‌کنید، در واقع خودتان را با فرصت‌های بسیاری برای فکرکردن احاطه می‌کنید. پس هر زمان که وقت آزادی دارید، می‌توانید دستگاه پخش صوتتان را روشن کنید. حتی اگر تنها هستید هم، می‌توانید صحبت کنید. مهم این است که عادت احاطه شدن با زبانِ انگلیسی را در خود ایجاد کنید.

در همین رابطه، این نوشته‌ها را هم مطالعه کنید:
چگونه یادگیری زبان را در زندگی روزمره جاری کنیم؟ (قسمت یکم)
چگونه یادگیری زبان را در زندگی روزمره جاری کنیم؟ (قسمت دوم)


این نوشته را پیرامون اهمیت اعتماد به نفس در یادگیری یک زبان جدید و شیوه‌هایی برای ایجاد و تقویت آن خواندید. اما من هم دوست دارم نظرِ شما را بدانم. آیا در مسیر یادگیریِ زبان با مسئله‌ی «کمبود اعتمادبه‌نفس» مواجه هستید؟ شما چه راهِ حلی برای این مسئله پیشنهاد می‌کنید؟

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید