دنیای زبان

۱۰ ستاره هالیوودی که انگلیسی را به عنوان زبان دوم آموختند (قسمت دوم)

ستاره هالیوودی
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

۱۰ ستاره هالیوودی که انگلیسی را به عنوان زبان دوم آموختند: درصد قابل توجهی از بازیگرهای آمریکایی، در کشوری دیگر به دنیا آمده و بزرگ شده‌اند. بعد هم مانند بسیاری از مهاجرهای دیگر، به دنبال فرصتی برای پیشرفت، به ایالات متحده‌ی آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

این افراد، جدای از مسائل مربوط به حرفه و سینما، درست مانند هر مهاجرِ خارجی‌زبانِ دیگری، با فرهنگ و زبانی روبرو شده‌اند که با آن بیگانه بوده‌اند. ولی آنها با زبان جدید درگیر شده‌اند و توانسته‌اند با غلبه بر مشکل‌ها، مسیر خود را هموار کنند.

نوشته‌ای که در پی می‌خوانید، داستانِ زندگیِ ۱۰ ستاره هالیوودی را با تمرکز بر روی یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم بیان می‌کند. ناگفته پیداست که تعداد این ستاره‌ها بسیار بیشتر از اینهاست، اما من تنها ۱۰ ستاره هالیوودی را انتخاب کردم که در این پست، داستان ۵ نفرِ دوم را می‌خوانید. قسمت اول داستان ۱۰ ستاره هالیوودی را اینجا بخوانید.

۶. جکی چان

این ستاره‌ی سینمای رزمی، آوریل ۱۹۵۴ در هنگ کنگ به دنیا آمد. در کشور خودش و به زبان مادری، فیلم‌های زیادی بازی کرد، اما اولین فیلم هالیوودیِ او The Big Brawl محصول سال ۱۹۸۰ بود. چان می‌گوید سخت‌ترین کار در بازیگری، انگلیسی صحبت کردن است. گویا برای او، انجام حرکت‌های نمایشی در فیلم‌هایش، آسان‌تر از صحبت به انگلیسی است.

تصویر جکی چان

جکی چان در نمایی از فیلم Rush Hour

چان به زبان‌های کانتونی معیار و ماندارین استاندارد و انگلیسی و زبانِ اشاره‌ی آمریکایی تسلط دارد و کمی هم آلمانی و کره‌ای و ژاپنی و اسپانیایی و تایلندی می‌داند.

۷. سوفیا ورگارا

سوفیا ورگارا، سال ۱۹۷۲ در کلمبیا به دنیا آمد و زبان اولش اسپانیایی است. البته او در اسپانیا، در مدرسه‌ی خصوصیِ دوزبانه‌ی اسپانیایی و انگلیسیِ Marymount International School Barranquilla تحصیل کرده است.

تصویر سوفیا ورگارا

سوفیا ورگارا در پوستری از فیلم Machete Kills

نخستین فیلمِ ورگارا به زبان انگلیسی، Chasing Papi محصول سال ۲۰۰۳ بود.

۸. ماریون کوتیار

ماریون کوتیار متولد سپتامبر سال ۱۹۷۵ در فرانسه است. کوتیار سه سال قبل از بازی در فیلم La Vie en Rose که برای بازی در آن برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شد، به نیویورک رفت تا یک دوره‌ی زبان انگلیسی را در Berlitz بگذراند.

او می‌گوید: «مشتاقانه منتظر بودم به این زبان مسلط شوم چون انگلیسیِ ضعیفی که از روزهای مدرسه با خودم داشتم برایم مشکل‌ساز بود. این عشقِ به زبان انگلیسی از کودکی‌ام می‌آید. من با فرهنگِ آمریکایی بزرگ شدم. موسیقی و سینما و ادبیاتِ آنها، جزوی از وجودم بودند.»

تصویر ماریون کوتیار

ماریون کوتیار در نمایی از فیلم Batman Dark Knight Rises

ماریون می‌گوید: «نخستین فیلم انگلیسی زبانی که دیدم E.T. the Extra-Terrestrial بود. به خاطر می‌آورم که حسابی محو فیلم شده بودم. آنقدر بلند گریه می‌کردم که تماشاچی‌های دوروبرم می‌خواستند مرا به بیرون از سالن سینما ببرند.»

او نخستین و تا به امروز تنها بازیگری است که برای اجرای نقشی به زبان فرانسوی در هالیوود، جایزه‌ی اسکار برده است.

۹. میلا یوویچ

میلا یوویچ در سال ۱۹۷۵ در جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین به دنیا آمد. سال ۱۹۸۰، زمانی که میلا تنها ۵ سال داشت، خانواده‌اش شوروی را ترک کرده و به انگلستان مهاجرت کردند. سپس به ساکرامنتوی کالیفرنیا مهاجرت کردند و بعد هم ساکن لس‌آنجلس شدند.

آنجا پدر و مادرش از هم جدا شدند. مادرش که در شوروی بازیگر معروفی بود، تلاش کرد کاری در این حیطه برای خود دست و پا کند، ولی به علت مشکل زبانی، کم‌کم مجبور شد دست از این تلاش بکشد و برای پول در آوردن، به نظافت خانه‌ها بپردازد.

تصویر میلا یوویچ

میلا یوویچ در نمایی از فیلم Resident Evil: Afterlife

میلا در لس‌آنجلس به مدرسه رفت و طی سه ماه توانست به زبان انگلیسی تسلط پیدا کند. این ستاره‌ی مجموعه فیلم‌های Resident Evil، علاوه بر روسی و انگلیسی و صربی، کمی هم فرانسوی حرف می‌زند. (anewlanguageisanewlife.com)

۱۰. ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن سال ۱۹۸۱ در اورشلیم، در یک خانواده‌ی یهودی به دنیا آمد. زمانی که هنوز خردسال بود، خانواده‌اش اسرائیل را به مقصد واشینگتن دی‌سی ترک کردند و بعد هم ساکن نیویورک شدند.

تصویر ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن در نمایی از فیلم Your Highness

ناتالی از کودکی به یادگیریِ زبان‌های خارجی علاقه داشت و علاوه بر عِبری که زبان اولش است و انگلیسی که به آن تسلط دارد، به زبان‌های فرانسوی و ژاپنی و آلمانی و اسپانیایی و عربی هم می‌تواند ارتباط برقرار کند.

او در سال ۲۰۰۵، برای فیلم V for Vendetta با مربی صدا کار می‌کرد تا بتواند انگلیسی را با لهجه‌ای انگلیسی حرف بزند.

دوست خوبم! برای نوشتنِ این دو پست، زمان بسیاری صرف شده است. پس اگر خواستید از این نوشته‌ها در وبلاگ یا وب‌سایت خود بهره ببرید، لطفاً ابتدا نگاهی به صفحه‌ی کپی‌رایت بیاندازید.

و اما دیدگاه شما! در مورد نوشته‌ای که خواندید و این ۱۰ ستاره هالیوودی نظرتان چیست؟ آیا پیش از این، وقتی فیلمی آمریکایی تماشا می‌کردید، هرگز با خود فکر می‌کردید این بازیگرها چگونه انگلیسی آموخته‌اند؟


قسمت اولِ داستان ۱۰ ستاره هالیوودی را اینجا بخوانید.

منابع مورداستفاده برای نگارش این مطلب: Celebrity Toob و English و Wikipedia و IMDB و Youtube

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید