فراگیری زبان دوم

چگونه یادگیری زبان را در زندگی جاری کنیم؟ (قسمت دوم)

چگونه یادگیری زبان
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

چگونه یادگیری زبان را در زندگی جاری کنیم؟ وقتی می‌توانیم راه‌هایی پیدا کنیم تا یادگیریِ زبان را در زندگیِ روزمره جاری کنیم، چرا تنها روی کتاب‌های درسی تمرکز کنیم؟ این شیوه، فرآیند یادگیری را جذاب‌تر و موثرتر می‌کند.

پایه‌ی اصلیِ نگارش این پست، مطلبی از جیمز لِین (James Lane) است. قسمت یکم چگونه یادگیری زبان را در زندگی جاری کنیم را اینجا بخوانید.

۴. یادگیری را به عادت تبدیل کنید

عادت کنید که هر روز، هر چقدر می‌توانید، یاد بگیرید. امروز دو ساعت وقت دارید؟ عالی است! فقط نیم ساعت فرصت دارید؟ خوب است! فقط ۱۵ دقیقه؟ اشکالی ندارد، باز هم بهتر از این است که یک هفته را حسابی تمرین کنید و دو هفته‌ی بعدی هیچ کاری انجام ندهید!

مهم این است که به طور منظم یاد بگیرید و اینکه در برنامه‌ي روزمره‌تان زمانی برای تمرین و تکرار پیدا کنید. البته اگر به جای آنکه زمانی اضافی برای تمرین و تکرار کنار بگذارید، بتوانید یادگیری زبان را در برنامه‌ی روزانه‌تان ادغام کنید، احتمال اینکه به یک عادت تبدیل شود، بسیار بیشتر است.

۵. کمترین زمانی که به دست می‌آورید را غنیمت بشمارید

همان‌طور که در نکته‌ی قبلی گفتم، برای تکرار و تمرین یک زبان جدید، لزوماً نباید زمانی معین و اضافه بر برنامه‌ی روزانه را به آن اختصاص دهید. می‌توانید از کمترین زمانی که به دست می‌آورید، یا از دقیقه‌هایی که به ظاهر ازدست‌رفته‌اند استفاده کنید و شگفتی بیافرینید!

وقتی در انتظار مترو و اتوبوس هستید، واژه‌ها و جمله‌هایی که در دفترچه‌تان یادداشت کرده‌اید تکرار کنید. وقتی در حال راه رفتن هستید، به آن پادکستِی که دانلود کرده‌اید گوش کنید. اگر می‌خواهید بین کارهایتان چند دقیقه‌ای را استراحت کنید و مثلاً یک فایل ویدئویی تماشا کنید، به سراغ آن فایلی بروید که به زبان موردنظرتان است. به انتظار شخصی نشسته‌اید؟ به جای بالا و پایین کردنِ گروه‌های تلگرامی، نگاهی به تیتر خبرهای سایت‌های انگلیسی بیاندازید.

۶. همراهی را برای صحبت‌کردن پیدا کنید، حتی اگر آن همراه، خودتان هستید

شخص دیگری را پیدا کنید که در حال یادگیریِ همین زبان است، یک هم‌کلاسی یا همکار. تمرین، می‌تواند به کوتاهیِ چند کلمه و جمله باشد. می‌توانید به آن توریستِ آلمانی به زبان خودش کمک کنید، یا برای فلان تیم فوتبال، به زبان انگلیسی کری بخوانید! اگر واقعاً هیچ‌کسی آن اطراف نیست که با او صحبت کنید، گزینه‌های ‌راه‌دور را امتحان کنید، مانند اسکایپ یا اتاق‌های گفتگو یا انجمن‌های آنلاین، یا به گروه‌های فیس‌بوکی و تلگرامیِ مفیدی ملحق شوید که از آن زبان استفاده می‌کنند.

اصلاً با خودتان به زبانی که می‌آموزید صحبت کنید. هر کسی که زبانی آموخته، این تمرین را انجام داده است. این تمرین، برای ایجاد اعتمادبه‌نفس و استفاده از واژه‌های جدید و تمرین ساختاری که در نهایت تبدیل به زبان دومتان می‌شود، عالی است.

۷. به زبان جدید خود را سرگرم کنید

شاید در نگاه نخست، سرگرمی‌ها لزوماً ارتباطی به یادگیریِ زبان نداشته باشند، اما اگر کمی عمیق‌تر نگاه کنیم، فرصت‌هایی را خواهیم یافت. اگر مثلاً به بافتنی علاقه دارید، روی اینترنت به زبانی که می‌آموزید جستجو کنید. علاقمندان به آشپزی، دستورتهیه‌های فوق‌العاده‌ی بسیاری را به زبان‌های دیگر می‌توانند پیدا کنند. اگر هم بیشتر طرفدار نجاری هستید، می‌توانید مطمئن باشید که یک ویدئوی مناسب به زبان مقصدتان در یوتیوب وجود دارد.

پس دفعه‌ی بعد که در منزل یا محل کار خواستید چند دقیقه‌ای استراحت کنید، به سراغ وب‌سایت‌های اشتراک ویدئو بروید و حداقل این استراحت را با تماشای یک ویدئوی جذاب، به زبانی که قصد یادگیری‌اش را دارید، لذت‌بخش کنید.

حالا دیگر وقت استراحت است، اما به شیوه‌ای خلاقانه! (anewlanguageisanewlife.com)

قسمت یکم چگونه یادگیری زبان را در زندگی جاری کنیم را اینجا بخوانید.

این هفت پیشنهادِ جیمز لین را (البته با کمی تغییر) خواندید. نظر شما چیست؟ آیا این پیشنهادها عملی هستند؟ آیا شما هم پیشنهادی دارید تا بتوانیم یادگیری زبان را به عادتی روزمره تبدیل کنیم و از انجام آن لذت هم ببریم؟

منبع مورداستفاده: Babbel Magazine

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

1 دیدگاه

  • من با این اصول و پیشنهادات موافقم. ضمن اینکه از منظر خودم و در رابطه با خودم تایید می کنم که عملیاتی اند. خیلی خلاصه ش شاید این باشه که باید عاشق بود! و با زبان زندگی کرد!! نه فقط زبان بلکه چیزهای دیگه ای که میخوایم یاد بگیریم هم همین حکمو دارند. فقط و فقط عشق!

دیدگاهتان را بنویسید