فراگیری زبان دوم

چگونه یادگیری زبان را در زندگی جاری کنیم؟ (قسمت یکم)

یادگیری زبان
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

چگونه یادگیری زبان را در زندگی روزمره جاری کنیم؟ یادگیریِ زبان جدید، نیازمند اراده و تلاش و پشتکار و البته صبر است. اما وقتی می‌توانیم راه‌هایی پیدا کنیم تا یادگیریِ زبان را در زندگیِ روزمره جاری کنیم، چرا تنها روی کتاب‌های درسی تمرکز کنیم؟ این شیوه نه تنها ما را از کتاب‌های قطور و تمرین‌های جورواجور و آزمون‌های مختلف راحت می‌کند، بلکه فرآیند یادگیری را جذاب‌تر و موثرتر هم می‌کند.

جیمز لِین (James Lane) از نویسنده‌های مجله‌ی بابل (Babbel) مطلبی نوشته است که پایه‌ی اصلیِ نگارش این پست و پستِ‌ بعدی است. در این دو پست، به چند نکته برای تبدیلِ فرآیند یادگیریِ زبان به عادتی ترک‌نشدنی در زندگی روزمره اشاره می‌شود. اما توجه داشته باشید که اینها تنها چند مثال هستند و با کمی خلاقیت، می‌توانید تکنیک‌های فراوانی پیدا کنید که یادگیری را برایتان جذاب‌تر کنند.

۱. خودتان را با یادگیری زبان سرگرم کنید

تماشای فیلم و سریال شیوه‌ی فوق‌العاده‌ای برای یادگیریِ زبان است. هر چند که بهتر است فیلم‌هایی را تماشا کنید که از فرهنگ و زبانی هستند که قصدِ یادگیری‌اش را دارید، اما مجبور نیستید خودتان را محدود به این فیلم‌ها کنید. تماشایِ فیلم موردعلاقه‌تان با زیرنویس هم می‌تواند موثر باشد، به‌ویژه که شاید از قبل با گفتگوهای شخصیت‌های فیلم آشناییِ کامل داشته باشید. تماشای فیلم‌های دوبله‌شده به زبانِ موردنظرتان هم می‌تواند سرگرم‌کننده باشد.

منابع فوق‌العاده‌ی دیگری هم برای یادگیریِ زبان وجود دارند که عصر دیجیتال برایتان به ارمغان آورده است. کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها، کمیک‌ها و رمان‌های گرافیکی، برنامه‌های آنلاین. آیا هرگز تلاش کرده‌اید برنامه‌ای تلویزیونی به زبان فرانسوی یا آلمانی ببینید و با آن ارتباط برقرار کنید؟

شعر و ترانه‌های کارتونیِ موردعلاقه‌تان را به زبان انگلیسی و آلمانی و فرانسوی بیابید. با آنها هم‌سرایی بکنید. شعر و ترانه‌ها به هر زبانی که باشند، برای سال‌های طولانی در ذهن می‌مانند، خیلی طولانی‌تر از نکته‌های گرامری و فهرست واژه‌های بی‌استفاده! به جای آنکه در کتاب‌های درسی و فایل‌های آموزشی به دنبال کلمه‌ها و عبارت‌ها و جمله‌های جدید باشید، این مواد آموزشی را از دلِ دنیایی که آن زبان را استفاده می‌کند بیابید، خواه ترانه‌ی رپی به زبان آلمانی باشد و خواه فهرست مواد تشکیل‌دهنده روی جعبه‌ی غلات به زبان انگلیسی.

۲. در دنیای فن‌آوری، با زبان جدیدتان گشت و گذار کنید

به ابزار و گجت‌هایی که استفاده می‌کنید نگاهی بیاندازید. نظرتان درباره‌ی تغییرِ زبان آنها چیست؟ کامپیوتر، گوشی هوشمند، تبلت، اپ‌هایی که نصب کرده‌اید، فیس‌بوک و گوگل‌پلاس و… و صد البته بازی‌های کامپیوتری! اگر واقعاً قصد یادگیریِ یک زبان جدید، مثلاً فرانسوی را دارید، پس باید اراده‌ی این کار را هم از خود نشان دهید. زبانِ منوی گوشی و تبلت را به فرانسوی تغییر دهید. در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های فرانسوی‌زبان بگردید. زبان گوگل را به فرانسوی تغییر دهید و نتیجه‌ی جستجوهایتان را به این زبان ببینید. (anewlanguageisanewlife.com)

۳. با محیط اطراف، به زبان جدید ارتباط برقرار کنید

اگر مثلاً در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، محیط اطرافتان پر از واژه است. از قوطی اسپری خوش‌بوکننده، تا تیوبِ خمیردندان. آنها را جستجو کنید، ببینید، یادداشت کنید، تکرار کنید، با آنها جمله‌سازی کنید و هر فرصتی را برای استفاده از یک واژه‌ی جدید غنیمت بشمارید. در کنار آن، می‌توانید از برگه‌های یادداشت برچسبی استفاده کنید و همه‌ی وسایلی که در منزل دارید را برچسب بزنید.

مثلاً روی یک برگه‌ی برچسبی بنوسید table و آن را روی میز نهارخوریِ خانه بچسبانید. به این شیوه، همین‌طور که در طول روز آن شی را می‌بینید، نگاهی هم به نام آن می‌اندازید. آن را تکرار می‌کنید، با آن جمله می‌سازید و در نهایت آن را ملکه‌ی ذهنتان می‌کنید. البته این کار عواقبی هم دارد، اعضای خانواده و کسانی که با آنها زندگی می‌کنید، از این کار دیوانه می‌شوند!

نکته‌ی کاربردی: فقط برچسب نام را نزنید. بین واژه‌ها ارتباط هم برقرار کنید. برای مثال، اگر در حال یادگیریِ ایتالیایی هستید، فقط ننویسید l’interruttore della luce (کلید برق)؛ بلکه accendere (روشن کردن) و spegnere (خاموش کردن) و luminoso (روشن) و scuro (تاریک) را هم در آن برچسبی که روی کلید برق می‌زنید، بنویسید. خواندنِ این ارتباط‌ها به طور منظم، کمک می‌کند که ملکه‌ی ذهنتان شوند. تلاش کنید همان‌طور که روز را می‌گذرانید، جمله‌های کوتاهی با آنها بسازید و مدام تکرارشان کنید.

قسمت دوم چگونه یادگیری زبان را در زندگی جاری کنیم را اینجا بخوانید.

منبع مورداستفاده: Babbel Magazine

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید