فراگیری زبان دوم

چقدر طول می‌کشد تا انگلیسی صحبت کنم؟ (قسمت سوم)

چقدر طول می‌کشد تا انگلیسی
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

چقدر طول می‌کشد تا انگلیسی صحبت کنم؟ در قسمت اول چقدر طول می‌کشد تا انگلیسی صحبت کنم، گفتم که زبان‌آموز باید از همان نخستین ساعت یادگیری، شروع به صحبت کند؛ ولی معمولاً این اتفاق نمی‌افتد، زیرا او با دو نوع محدودیت روبروست: محدودیت سیستماتیک و محدودیت شخصی. در قسمت دوم چقدر طول می‌کشد تا انگلیسی صحبت کنم، محدودیت سیستماتیک را توضیح داده و راهکاری هم برای مقابله با آن ارائه کردم. اکنون می‌رسیم به محدودیت شخصی.

محدودیت شخصی چیست؟

ما نه تنها با نوع نگاهمان به فرآیند یادگیری محدود می‌شویم، بلکه ترس نیز ما را محدود می‌کند. بله! برای آنکه به یک انگلیسی‌زبان تبدیل شویم، با یک مانع عمده‌ی دیگر نیز مواجهیم: ترس از مسخره شدن!

این ترس دهان‌های بسیاری را بسته نگه داشته و یکی از مهمترین دلیل‌هایی است که باعث شده انگلیسی در کشور ما عمدتاً یک زبان کتابی باشد؛ زبانی که فقط با آن می‌نویسیم و می‌خوانیم.

خودِ من از زمستان سال 1379 که در ابتدایی‌ترین سطح زبان انگلیسی در کانون زبان ایران (BE) حاضر شدم، تا سال‌ها پس از آن، نمی‌توانستم انگلیسی صحبت کنم. هر چند که ذهنم پر بود از کلمه‌های مختلف و ساختارها و دستورهای پیچیده، اما قادر به صحبت نبودم. یکی از دلیل‌های اصلی آن، ترس از مسخره‌شدن بود. می‌ترسیدم که هم‌کلاسی، مدرسِ کلاس، یا شخصی که قرار بود با او صحبت کنم، به محضِ اینکه کوچکترین اشتباهی بکنم یا مِن و مِن کنم یا تپق بزنم، به من بخندد! امروز که به گذشته فکر می‌کنم، می‌بینم واقعاً ترس از مسخره‌شدن دهان مرا بسته بود. (anewlanguageisanewlife.com)

چگونه با این محدودیت شخصی مقابله کنیم؟

هرکس نسخه‌ی خودش را برای غلبه بر این ترس دارد. باید با شناختی که از خود دارید، تلاش کنید تا بر این ترستان غلبه کنید. اما دکتر دَنی یو (Danny Yu)، رئیس مرکز ESEC هم پیشنهادی برایتان دارد:

با صحبت کردن به زبان انگلیسی، با صدای بلند و بدونِ خجالت، می‌توان بر موانع درونی یادگیری زبان غلبه کرد. به خیابان بروید، به پارک بروید، در جمع دوستانِ زبان‌آموز قرار بگیرید. بعد هم با صدای بلند صحبت کنید. با اعتماد به نفس صحبت کنید، با قصدِ ازبین‌بردن ترستان صحبت کنید. البته لازم نیست برای صحبت به انگلیسی فریاد بکشید. منظور از بلند صحبت کردن، آنقدر بلند است که خودتان صدایتان را بشنوید.


نگذارید محدودیت‌های ذهنی جلوی حرکت شما به سمت موفقیت را بگیرند. اگر می‌خواهید صحبت به زبان انگلیسی را یاد بگیرید، باید برای چگونگی نگاهتان به زبان کاری کنید. آیا دیدگاه اشتباهی دارید؟ آیا از مسخره‌شدن می‌ترسید؟ به محدودیت‌هایتان به طور جدی فکر کنید. تصمیم بگیرید که به این محدودیت‌ها حمله کنید و سرسختانه هم این کار را انجام دهید.


در این پست و پست قبلی، از دو محدودیتی گفتم که سدِ راه صحبت‌کردنِ زبان‌آموز می‌شوند. حالا از شما می‌خواهم در این بحث شرکت کنید. آیا شما هم این محدودیت‌ها را در مسیرِ خود حس کرده‌اید؟ آیا شما هم از مسخره‌شدن در کلاس می‌ترسید؟ چه راهکاری برای مقابله با این ترس پیشنهاد می‌کنید؟

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

10 دیدگاه

 • مثل همیشه فوق العاده اید
  تبریک میگم
  در فرصت مناسب تمامی مطالب رو مطالعه خواهم کرد و لذت برده و صد البته استفاده خواهم کرد
  ممنون بابت معرفی
  همیشه در اوج باشید

  • از لطف شما سپاس‌گزارم.
   حتماً مطالعه بفرمایید و دیدگاه‌های خودتون رو هم با بنده در میون بگذارید.

  • درود بر شما
   من هم بابتِ خواندنِ نوشته‌ها از شما سپاس‌گزارم.

 • سلام.
  خداقوت.
  به یادگیری زبان انگلیسی و عربی خیلی علاقه مندم و خوشحالم در مورد زبان انگلیسی سایت مفید شما رو پیدا کردم و این سه مطلبی که مطالعه کردم خیلی جالب بود.خیلی ممنونم.
  از همین چنددقیقه دیگه بازم زبان آموزی رو شروع میکنم…

  • درود بر شما!
   در وبلاگی که پیشِ رو دارید، واقعاً بدون هیچ‌گونه چشم‌داشتی، تلاش دارم مطالب مفید و موثری درباره‌ی «فراگیریِ زبان» گردآوری کرده و ترجمه کرده و بنویسم. تنها امیدم در این مسیر، بهبودبخشیِ فرآيند زبان‌آموزی برای علاقه‌مندان و استفاده‌ی موثرِ آنها از این آموزه‌هاست. خواندنِ دیدگاه‌هایی مانندِ دیدگاه شما، باعث می‌شه در این مسیر محکم‌تر قدم بردارم.
   سپاس‌گزارم!

 • سلام
  من میخوام مدرک IELTS رو بگیرم ولی نمیدونم باید از کجا شروع کنم

دیدگاهتان را بنویسید