آموزش زبان

قالب استاندارد برای طرح درس (قسمت دوم)

قالب استاندارد
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

آقای کنث بیر (Kenneth Beare) از کارشناس‌های آموزش زبان انگلیسی، برای کمک به مدرسینِ تازه‌کار، الگوی ساده و در عین حال استانداردی برای طرح درس‌های ESL و EFL ارائه کرده‌اند که این مدرسین بتوانند از این قالب استاندارد در نوشتن طرح درس استفاده کنند. قسمت اول این پست را اینجا بخوانید.


تغییر در قالب استاندارد طرح درس

برای اینکه این قالب استاندارد طرح درس خسته‌کننده نشود، باید به یاد داشته باشیم که تغییرهای فراوانی می‌توانند در بخش‌های مختلفِ آن ایجاد شوند.

مرحله‌ی آماده‌سازی (warm-up)

ممکن است زبان‌آموزها دیر برسند، خسته یا مضطرب باشند، یا حواسشان در کلاس نباشد. برای جلب توجه آنها، بهترین کار شروع با یک فعالیت آماده‌سازی است. آماده‌سازی می‌تواند بسیار ساده باشد. مانند گفتن یک داستان کوتاه یا پرسش از زبان‌آموزها. آماده‌سازی می‌تواند فعالیت فکری‌تری را هم در بر داشته باشد مانند پخش موسیقی در پس‌زمینه یا کشیدن یک تصویر پر از جزئیات روی تخته. اگر چه شروع درس با یک «احوالپرسی» ساده هم خوب است، اما پیوند دادنِ فعالیت آماده‌سازی با موضوع درس، بسیار بهتر است.

ارائه‌ی درس (presentation)

ارائه‌ی درس می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد:

خواندن گزیده
توضیح خواستن از زبان‌آموزها درباره‌ی یک نکته‌ی خاص
توضیح مدرس محور
گوش دادن به گزیده
ویدئو کلیپ کوتاه
ارائه‌ی زبان‌آموز

ارائه باید موضوع اصلی درس را در بر داشته باشد. برای مثال، اگر روی فعل‌های چند قسمتی کار می‌کنید، خواندن گزیده‌ای از متنی که پر از فعل‌های چند قسمتی است، می‌تواند ارائه‌ی مناسبی باشد.

تمرین کنترل‌شده (controlled practice)

بخشِ تمرین کنترل شده از درس، بازخورد مستقیمی درباره‌ی میزان فهم زبان‌آموزها از درس، به آنها می‌دهد. معمولاً تمرین کنترل شده شامل چند نوع تمرین است. به خاطر داشته باشید که یک تمرین لزوماً به معنای تمرین‌های تکرارکردنی خشک نیست، اگر چه این نوع تمرین‌ها هم می‌توانند استفاده شوند. تمرین کنترل شده باید به زبان‌آموز کمک کند تا روی موضوع اصلی تمرکز کرده و برای او بازخورد به همراه داشته باشد، خواه از سوی مدرس و خواه زبان‌آموزان دیگر.

تمرین آزاد (free practice)

تمرین آزاد، ساختار و لغات و زبان عاملی را در قالب استفاده‌ی کلی زبان‌آموز از زبان ادغام می‌کند. تمرین آزاد اغلب زبان‌آموزها را تشویق می‌کند به استفاده از ساختارهای زبان مقصد در:

بحث در گروه‌های کوچک
تمرین نوشتاری (پاراگراف‌ها و متن‌ها)
تمرین درک مطلب شنیداری بلندتر
بازی‌ها

مهم‌ترین جنبه از تمرین آزاد، این است که باید زبان‌آموزها تشویق شوند تا زبان آموخته‌شده را در ساختارهای بزرگ‌تری ادغام کنند. این مسئله نیازمند رویکردی رویارو در آموزش است. قدم زدن دور کلاس و یادداشت‌برداری از اشتباهات معمول، مفید است. به کلامی دیگر، زبان‌آموزها باید اجازه داشته باشند در این بخش از درس، اشتباهات بیشتری انجام دهند.

مرحله‌ی بازخورد (feedback)

بازخورد به زبان‌آموزها اجازه می‌دهد درکشان از موضوع درس را محک بزنند. بازخورد می‌تواند سریعاً در پایان کلاس، با پرسش درباره‌ی ساختارهای زبان مقصد انجام شود. رویکرد دیگر این است که زبان‌آموزها را وادار کنیم به بحث با ساختارهای مقصد در گروه‌های کوچک و بار دیگر، به آنها فرصتی بدهیم تا خود ایشان، درکشان از آموخته‌ها را بهبود ببخشند. (anewlanguageisanewlife.com)

در کل به گفته‌ی آقای بیر استفاده از این قالب طرح درس، برای کمک به یادگیری انگلیسی زبان‌آموزها توسط خودشان، مهم است و فرصت بیشتر برای یادگیری زبان‌آموز محور، برابر است با زبان‌آموزهای بیشتری که مهارت‌های زبانی را به طور موثری کسب می‌کنند.

این قالب استاندارد طرح درس را ترجمه کرده و با کمی تغییر، ارائه دادم. شما هم اگر از این قالب استفاده کرده‌اید یا می‌خواهید استفاده کنید، مایلم دیدگاه‌های خودتان را در پایینِ همین صفحه، با من و دیگران در میان بگذارید. آیا این قالبِ طرح درس، پاسخگوی نیازهای کلاس شما هست؟

منبع مورداستفاده: about education

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید