فراگیری زبان دوم

۲۰ دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی (قسمت دوم)

دلیل برای یادگیری زبان
نوشته شده توسط مهدی فیروزی

۱۰ دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی اول را اینجا بخوانید.

۱۱. به دلیل داشتن یک برتری در مقایسه با اطرافیان

این از آن دلیل‌هایی است که هر جوری شروع کنم یا به پایان برسانم، با آموزه‌های دینی من در تضاد است! ولی تصورم این است که هر قدر هم خوب نباشد، از برتری‌جویی و چشم و هم‌چشمی در مادیات و دارایی‌ها بهتر است. شاید کمی خودخواهانه بدانید؛ ولی باور کنید که گاهی اوقات بسیار کارساز است.

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه به جای به نمایش گذاشتن سرویس مبلمان منزل، توانایی‌مان در صحبت به زبان انگلیسی را به رخ بکشیم؟!

۱۲. به دلیل یافتن توانایی در امدادرسانی‌های انسان‌دوستانه در مواقع ضروری

هر چند وقت یک‌بار، خبر یک حادثه‌ی بزرگ طبیعی در گوشه‌ای از جهان به گوش می‌رسد که خسارت‌های مالی و جانی فراوانی به همراه داشته است. بعد هم سیل کمک‌های انسان‌دوستانه است که از سراسر جهان به سمت حادثه‌دیدگان سرازیر می‌شود. مثل توفان کاترینا در آمریکا سال ۲۰۰۵ و زمین‌لرزه‌ی اندونزی در سال ۲۰۱۰ و صدها و هزاران بلای طبیعی و غیرطبیعی دیگر.

حالا تصور کنید آدم‌های آسیب‌دیده‌ی محلی، چطوری با امدادگرانی که از زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف هستند ارتباط برقرار می‌کنند! چگونه به همدیگر می‌فهمانند که مثلاً دو نفر زیر آوار مانده‌اند؟ با ایما و اشاره؟ خوب این هم راهی است، راهی که مسلماً مدتی طول می‌کشد تا طرفین بتوانند از آن طریق با هم ارتباط برقرار کنند. در این مدت، چند نفر می‌توانستند نجات پیدا کنند؟ چه کمک‌هایی می‌شد به آسیب‌دیدگان کرد، که ایما و اشاره فرصت آنها را از بین برد؟ حالا اگر همه به یک زبان مشترک جهانی مانند انگلیسی تسلطی نسبی داشته باشند، چه تفاوتی به وجود می‌آید؟

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه بتوانیم در موقعیت‌های ضروری، بهتر و سریعتر امدادرسانی کنیم؟

۱۳. به دلیل فهم بهتر رویدادها و پیش‌آمدهای جهانی

در دلیل شماره‌ی ۸، در مورد تاثیر یادگیری زبان انگلیسی در ایجاد توانایی در درک منظور دیگران نوشتم و گفتم که تسلط به زبان انگلیسی، کمک می‌کند فهم بهتری از تفکرات دیگر مردم جهان پیدا کنیم.

در اینجا می‌خواهم اضافه کنم که زبان انگلیسی نه تنها کمک می‌کند که بفهمیم آنها چه می‌گویند، بلکه کمک می‌کند بفهمیم که چگونه و به چه چیز فکر می‌کنند. این توانایی‌ای است که به مرور زمان و با تسلط بیشتر به زبان مشترک مردم جهان و فرهنگ استفاده از آن به وجود می‌آید.

در مرحله‌ی بعد، فهم چگونگی و چیستی تفکرات دیگران، کمک می‌کند که برداشت حقیقی‌تر و واقع‌بینانه‌تری از رویدادهای جهانی داشته باشیم. چراکه هر رویداد سیاسی، اجتماعی یا فرهنگی که در جهان به وقوع می‌پیوندد، مسلماً از فکر یک انسان سرچشمه گرفته است. اگر زبان انگلیسی را زبان مشترک مردمان جهان بدانیم، پس تسلط به آن می‌تواند فهم بهتری از رویدادهای جهان هم برای ما به ارمغان بیاورد.

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه با یادگیری یک زبان، گستره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی فهم و درک سیاسی و اجتماعی و فرهنگی خود را نیز بالاتر ببریم؟

۱۴. به دلیل یافتن توانایی در برقراری ارتباط با مسافران و توریست‌های انگلیسی‌زبان

لازم نیست شغل خاصی داشته باشید یا در مکان‌های خاصی رفت‌وآمد کنید تا با توریست‌های انگلیسی‌زبان روبرو شوید. در کشوری زندگی می‌کنیم که گوشه‌و‌کنارش پر است از آثار تاریخی و باستانی. مکان‌هایی که مورد علاقه توریست‌های خارجی است. به همین دلیل از یک پس‌کوچه هم که عبور می‌کنید، ممکن است یک انگلیسی‌زبان نقشه‌به‌دست را ببینید که حیران یک آدرس است. برخورد شما چگونه است؟

اگر به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید، با اعتماد به نفس جلو می‌روید و می‌پرسید کمک می‌خواهد؟ اما اگر توانایی استفاده از زبان انگلیسی را ندارید، باید سرتان را پایین بیاندازید و از کنار نگاه‌های هاج و‌ واج مسافر غریبه بگذرید.

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه بتوانید با اعتمادبه‌نفس و اطمینان، یک مسافر انگلیسی‌زبان را راهنمایی کنید؟

۱۵. به دلیل یافتن توانایی در استفاده‌ی بهتر و مفیدتر از محصولات تولیدی خارجی

به دوروبرتان نگاهی بیاندازید. از بسته‌ی چای در آشپزخانه تا اسپری‌های بدنی که در اتاق خواب دارید، همه و همه دارای دستورالعمل‌های استفاده به زبان انگلیسی هستند. هنگام خرید روزمره از یک فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای، چه تفاوتی بین کسی که انگلیسی می‌داند و کسی که نمی‌داند وجود دارد؟ کدام‌یک بهتر می‌داند چه چیزی خریده؟ کدام‌یک بهتر می‌تواند از محتویات بسته‌ای که در دست دارد مطلع شود؟

وقتی تلویزیون جدیدی برای منزل می‌خرید، آیا به راهنمای استفاده‌ی انگلیسی آن مراجعه می‌کنید و از همه‌ی امکانات تلویزیونتان مطلع می‌شوید؟ یا شیوه آزمون و خطا را پیش می‌گیرید و هفته‌های مدید با آن سروکله می‌زنید؟ کسی که به زبان انگلیسی مسلط است، می‌تواند دستورالعمل اسباب و وسائل دوروبرش را بخواند و بداند که از چه چیزی و چگونه استفاده می‌کند.

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه با یادگیری یک زبان بین‌المللی، از وسایل دوروبرتان هم بهتر و مفیدتر استفاده کنید؟

۱۶. به دلیل کمک در پیشرفت تحصیلی

زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیشتر آزمون‌ها و امتحاناتی است که در کشور ما برگزار می‌شود. کنکور در سطوح مختلف دانشگاه، آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، آزمون‌های گزینشی سازمان‌ها و ادارات و خلاصه گستره‌ی بزرگی از آزمون‌ها و امتحانات شامل زبان انگلیسی نیز می‌شوند. ناگفته پیداست که تفاوت بین شرکت‌کننده‌ای که زبان انگلیسی را می‌داند، با کسی که چند روز را به خواندن و آمادگی برای آزمون پرداخته، بسیار فراوان است.

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه با دانستن زبان انگلیسی، عمل‌کرد بسیار موفق‌تری در آزمون‌ها و امتحانات داشته باشیم؟

۱۷. به دلیل برداشتن محدودیت‌هایی که دانستن تنها یک زبان برای انسان ایجاد می‌کند

کسانی که تنها یک زبان می‌دانند، گستره‌ی عمل بسیار محدودی دارند. گستره‌ی دانسته‌ها و شنیده‌ها و حتی عمل آنها، به تعداد آدم‌ها و منابع و مراکزی که به زبان مادری آنها فعالیت می‌کنند و گفتگو می‌کنند و وجود دارند محدود می‌شود.

اگر دو کتاب همسان به دو زبان مختلف روی میز باشد، آنها کتابی را برمی‌دارند که به زبان مادری‌اشان است. اگر دو کانال تلویزیونی وجود داشته باشد، فایده و جذابیت برنامه‌ها برای آنها ملاک نیست، بلکه زبانی که آن کانال برنامه‌هایش را با آن پخش می‌کند برای آنها مهم است. آنها نمی‌توانند به هر منبع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، نمی‌توانند با هر شخصی صحبت کنند و نمی‌توانند از هر محصولی استفاده کنند. بله! آنها انسان‌های محدودی هستند. (anewlanguageisanewlife.com)

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه با دانستن زبان انگلیسی، محدوده‌ی عمل خود را به گستره‌ای بی‌انتها تبدیل کنیم؟

۱۸. به دلیل یافتن توانایی در رویارویی با موقعیت‌های شغلی ویژه

در نکته‌ی شماره‌ی ۲، از مزیت رقابتی دانستن زبان انگلیسی نوشتم، اما اینجا از دریچه‌ای دیگر می‌خواهم نگاه کنم. یکی از آشنایان تعریف می‌کرد که چند سال پیش فرصت تدریس در یک دانشگاه معتبر برایش پیش آمده و همه‌ی شایستگی‌های لازم را نیز دارا بوده، تنها مشکلی که پیش آمده، نیاز این مدرس جدید، به تسلط کامل به زبان انگلیسی بوده است؛ زیرا قرار بوده کلاسی از دانشجویان انگلیسی‌زبان تشکیل شود. این آشنا هم از آنجایی که تسلط لازم به زبان انگلیسی را نداشته، ‌از پذیرفتن این موقعیت ویژه امتناع کرده است.

ممکن است برای هر کدام از ما، در طول دوران زندگی فرصت‌های شغلی و کاری ویژه‌ای پیش بیاید، ولی مطمئناً این فرصت‌های ویژه، منتظر نمی‌مانند تا ما شایستگی لازم را کسب کنیم. یا شایستگی‌های لازم را داریم و قبول می‌کنیم، و یا نداریم و امتناع می‌کنیم. شما دوست دارید جزو کدام گروه باشید؟

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه با دانستن یک زبان، خود را برای پذیرفتن موقعیت‌های شغلیِ ویژه آماده کنیم؟

۱۹. به دلیل اینکه اطرافیان بیشتر شما را دوست خواهند داشت و بیشتر به شما احترام خواهند گذاشت

کسانی که تلاش بیشتری می‌کنند و آگاهی بیشتری به دست می‌آورند و زبان‌های بیشتری می‌دانند، داناتر می‌شوند و بیشتر مورد احترام اطرافیان قرار می‌گیرند. ما ترجیح می‌دهیم در اطراف آدم‌های دانا و آگاه باشیم تا انسان‌هایی که تنها دایره‌ی دور خودشان را می‌بینند و می‌فهمند. این دانایی و آگاهی، با دانستن زبان‌های بیشتر، سریع‌تر رشد می‌کند و از ما، شخصیت‌هایی محکم و خودباور و همانطور که در نکته شماره‌‌ی ۱۰ گفتم، پیشرو می‌سازد.

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه با دانستن زبان دوم، بیشتر مورد احترام اطرافیان‌مان باشیم؟

۲۰. به دلیل یافتن توانایی در استفاده از اطلاعات روز دنیا در منابع مکتوب و وب‌سایت‌های انگلیسی‌زبان

بنابر اطلاعات سایت آمار اینترنتی جهان، تقریباً دو میلیارد و صد میلیون نفر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می‌کنند؛ که از این میان تقریباً ۵۷۰ میلیون نفر انگلیسی زبان هستند. یعنی تقریباً ۲۷ درصد از کل کاربران جهانی اینترنت به این زبان اطلاعات ارائه می‌کنند و از این اطلاعات بهره می‌برند. جالب توجه‌تر اینکه، تقریباً ۵۷ درصد از کل وب‌سایت‌های موجود، به زبان انگلیسی هستند. این یعنی اینکه بیش از نیمی از دنیای اینترنت، به زبان انگلیسی است. آیا می‌خواهید آنقدر صبر کنید تا اطلاعات موردنظر شما، به پارسی ترجمه شوند؟

آیا این دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی نیست؟ اینکه با دانستن زبان انگلیسی، استفاده‌ی بهتر و به‌روزتری از دنیای اینترنت داشته باشیم؟

شما ۲۰ دلیل برای یادگیریِ زبان انگلیسی من را خواندید، اما من هم دوست دارم دلیل یا دلیل‌های شما برای یادگیریِ این زبان را بدانم. پس اگر به جز این بیست دلیل، دلیل دیگری در ذهن خود دارید، آن را در قسمتِ دیدگاه‌های همین پست، با من و دیگران در میان بگذارید.

طراحی تصویر بالای صفحه: freepik


پی‌نوشت: مطلب ۲۰ دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی را علاوه بر وبلاگ شخصی، چند سال پیش در وب‌سایت آفتاب هم قرار دادم. از آن زمان بارها و بارها در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف کپی شد. بعضی رعایت کپی‌رایت و اخلاق حرفه‌ای را کرده و نام بنده را آورده‌اند و بعضی هم مطلب را به نام خود کپی کرده‌اند! لطفاً اگر این مطلب مورد توجهتان قرار گرفت و خواستید از آن استفاده کنید، نام بنده و آدرس این وبلاگ را ذکر بفرمایید. سپاس‌گزارم!

درباره نویسنده

مهدی فیروزی

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند عنوان کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صدالبته، زبانِ انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید